Denizcinin anasayfası

DFDS’den kadın girişimcilere destek

DFDS Akdeniz İş Birimi, 108 kadın girişimcinin başvurduğu Kadın İçin Taşıyoruz projesi kapsamında belirlenen 50 kadın girişimcinin ihracat ürünlerine, girişimci başına iki adet konteyner ile bir yıl süreyle ücretsiz taşımacılık desteği verecek. Kadınların yaptıkları ihracata katkıda bulunmayı hedefleyen projede, kadın üreticilerin ürünleri, DFDS Pendik, Yalova ve Mersin kalkışlı taşımacılık ağından Avrupa’ya ulaştırılacak. 50 kadın girişimciye ilave olarak 18 kadın kadın girişimcinin başvuruları da yedek listeye alındı. Söz konusu proje, gemi ve tren hatlarında geçerli olacak.

Proje aynı zamanda lojistik sektörü temsilcilerinin de güç birliği yapmasını sağladı. Projede tamamlayıcı rol üstlenen 21 lojistik şirketi (ABC Lojistik, Alişan Lojistik, Ares Lojistik, BKM Lojistik, Borusan Lojistik, Çobantur Boltas, Deneks, Denko Lojistik, Ekol Lojistik, Eyüp Lojistik, Galata Taşımacılık, Globelink, Hellmann, Hüner Lojistik, Mars Lojistik, Reysaş Lojistik, Sağlık Lojistik, Sarp Intermodal, Sultantur,Transtaş, VİP Transport) ile Mardin’den İzmir’e Türkiye’nin hemen her bölgesinden kadınların ürünleri Avrupa’ya taşınabilecek.

DFDS faaliyette olduğu diğer Avrupa ülkelerindeki kadın girişimcilerle de Türkiye’deki kadın girişimcileri bir araya getirerek projenin kapsamını genişletmeyi planlıyor.

“Kadın girişimciliğinin geriye gitmesine izin veremeyiz”

KAGİDER Başkanı Emine Erdem projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi: “COVID-19 pandemisi ekonomik sonuçlarıyla kadınları erkeklerden daha fazla etkiledi. Türkiye’dekadın girişimcilik oranı haziran ayında %13 görünüyor, ihracatçıların oranı ise sadece %7 bu tabloya baktığımızda kadın girişimcilerin ekonomiye katılımı hala istediğimiz hedefin çok gerisinde kalıyorsalgınla birlikte yaşanan süreçte daha geriye gitmesine izin veremeyiz; aksine, kadınların ekonomik kazanımları korunmalı ve geliştirilmelidir. Bu noktada kadın girişimcilere verilecek her türlü destek hayati nitelik taşıyor. Çünkü kadınların yeniden toparlanma sürecine yapacağı katkı ve ortaya çıkacak yeni dünyada oynayacakları rol vazgeçilmez bir öneme sahiptir.”

Erdem sözlerini şöyle sürdürdü: “KAGİDER ve DFDS Akdeniz İş Birimi’nin ortak projesi böyle bir ortamda kadın ihracatçılara önemli bir destek sağlayacak. DFDS’nin ücretsiz taşıma hizmeti kadın girişimcilerinin küresel pazarlarda daha rekabetçi olmasını sağlayarak dış pazarlara erişim sağlamalarına yardımcı olacak.”

“50 kadın girişimciye destek verilecek”

DFDS Akdeniz İş Birimi Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu da şunları ifade etti: “Kadın için Taşıyoruz’ programından faydalanacak olan kadın girişimcileri, 108 başvuru arasından KAGİDER ve DFDS olarak birlikte değerlendirdik. Seçilen 50 kadın girişimciye, girişimci başına iki adet konteyner ile 1 yıl süreyle ücretsiz taşımacılık desteği sunacağız. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerin yanı sıra Mersin, Tekirdağ, Kocaeli, Bursa, Aydın, Muğla, Yalova gibi farklı illerden başvuran girişimciler oldu. Tekstil, gıda, ev dekorasyonu gibi Türkiye’nin ana ihracat sektörlerinden başvuruların yanı sıra teknolojik ürünler ile COVID-19 pandemisi ile mücadeleye katkı sağlayan kadın girişimciler de var. Kadın girişimcilerin Türkiye’de ürettikleri bu ürünleri, Avrupa’ya ulaştırmalarında rolümüz olduğu ve onlara rekabetçi fiyat avantajı sağladığımız için mutluyuz.”


Bunları da beğenebilirsin