Denizcinin anasayfası

DTO’dan sahte acente uyarısı

Samsun'da bazı kişilerin sahte isim ve hesaplarla acente görünümü altında dolandırıcılık yapmaya çalıştıkları öğrenildi.

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Samsun Şubesi’nin ortaya çıkardığı dolandırıcılık girişimi şöyle yaşandı :

Acentelik işlemlerinin yürütülmesi için proforma teklifi sırasında gerçek firma statüsünde olmayan kişiler, geminin acentelik ve gemi tedariği işlemleriyle ilgili masrafların çeşitli şahıslar veya sahte firma adına şahsi hesaplara yatırılmasını istedi.

Delmar Safety

Durumdan şüphelenen DTO ve dolandırılmaya çalışılan firmanın yaptığı araştırma sonucu yükleyici firma ve tedarikçi kişilerinin telefonlarının Suriye uyruklu kişiler adına kayıtlı dolandırıcılara ait olduğu tespit edildi. Konul polise aktarılırken, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetimi de bunun üzerine üyelerine bir yazı göndererek şu uyarılarda bulundu :

Mutlaka kontrol edin

“Üyelerimizin bu tarz sorunlarla karşılaşmamaları için özellikle, 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu’nun 9. Maddesi’nin 6. Fıkrası’nda yer alan ‘Ticaret siciline kayıtlı gerçek ve tüzel kişilerden 5’inci maddede belirtilen deniz tacirleri ile beşinci fıkra hükmünde belirtilenlerden deniz ticaretiyle uğraşanlar, bulundukları ildeki Deniz Ticaret Odasına kaydolmak zorundadırlar’ hükmü gereği odamıza kayıt zorunluluğunun olduğundan dolayı  iş bağlantısı yapılmak istenen firmaların odamızın web sayfasından üyeliklerinin kontrol edilmesinin, Gemi Brokerleri Derneği, Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği veya tanıyıp güvendiği yerlerden araştırma yapmalarının uygun olacağı değerlendirilmektedir”


Bunları da beğenebilirsin