Denizcinin anasayfası

Dünyada bir ilk! TCG Anadolu yüzen SİHA üssü olacak

2022’de Türk Deniz Kuvvetleri’nin envanterine girecek olan TCG Anadolu, platformunda SİHA konuşlandırılan dünyadaki ilk savaş gemisi olacak.

Türk Loydu gözetiminde inşa edilen TCG Anadolu SİHA’larla donatılacak dünyadaki ilk gemi olacak.
Türk Loydu Askeri Gemi Klaslama Kurallarına göre inşa edilen ve Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildiğinde Türk Donanması’nın amiral gemisi olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, insansız hava araçları SİHA’larla donatılacak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TCG Anadolu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Demir “TCG Anadolu ilk tasarım formatı ile bir Havuzlu Çıkarma Gemisi idi. Üzerinde helikopterler de taşıyabilen, içinde çıkarma gemileri olan ve Zırhlı Personel Taşıyıcılar da koyabileceğiniz bir platformdu. Şimdi biz buna oyun değiştirici bir unsur olarak S/İHA’ları katıyoruz. İnşallah gemi hizmete girdikten çok kısa bir süre sonra helikopterlerden başka bir hava gücünü de buraya konuşlandırmış olacağız. Bu kabiliyet geminizin herhangi bir harekat ortamında çıkarma yapabilmesini, helikopterlerle operasyon yapabilmesini, hava savunma sistemi kullanabilmesini ve havada vurucu güç oluşturmasını sağlar ki bu da bir platformdan arzulayacağınız bütün unsurları üzerinde taşımış demektir. Böyle bir platforma S/İHA konuşlandırma dünyada bir ilk olacak.” dedi.

Delmar Safety

DM Group
Bunları da beğenebilirsin