Denizcinin anasayfası

Ege Port’ta deniz kirliliğine karşı hazırlık tatbikatı

Kuşadası Ege Port Limanı’nda "Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerden Kaynaklanan Kirliliğe Hazırlıklı Olma” tatbikatı yapıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğünün “Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerden Kaynaklanan Kirliliğe Hazırlıklı Olma Eğitim Semineri ve Tatbikat Programlarının Usul ve Esasları Mevzuatı” çerçevesinde, Ege Port Yolcu Limanı’nda tatbikat yapıldı.

Tatbikata Kuşadası Liman Başkanlığı, Gümrük Muhafaza ve Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri de katıldı.
Tatbikatı MEKE firması yetkilisi Yasin Latif Yazan ve Erkan Alkır yönetti.

Olası bir durumda yapılması gerekenler anlatıldı

Tatbikatta, senaryo gereği, limanda yakıt alan gemiden sızıntı olması nedeniyle deniz yüzeyinde oluşan kirliliğin yayılmaması ve deniz canlılarına zarar vermemesi için müdahalede bulunuldu. Hazırlanan eylem planı çerçevesinde, Kuşadası Ege Port Limanı’nda çevre birimi başta olmak üzere tüm ilgili departmanları harekete geçirilerek gerekli lojistik, güvenlik ve diğer destek unsur faaliyetleri sağlandı. Sızıntı olan gemi bariyerlerle çevrilerek sızıntının yayılması engellendi. Akabinde kirliliği toplama aşamasına geçilerek skimmer/sıyırıcılar denize indirildi ve deniz yüzeyinden toplanan kirlilik depolama tanklarına aktarıldı. depolama tanklarına aktarılan atıkların Ege Port Limanı imkân-kabiliyetleri ile lisanslı atık alım tesislerine gönderilmesiyle tatbikat sonlandırıldı.

Personel her zaman hazır

Tatbikata ilişkin bilgi veren Global Ports Holding Doğu Akdeniz Bölgesi Direktörü ve Ege Port Genel Müdürü Aziz Güngör, “Sorumluluk sahamızdaki deniz kirliliğine yol açabilecek olaylara, 5312 sayılı kanuna uygun tüm ekipman ve eğitimli personelimiz bulunmaktadır. Senaryo gereği, Kuşadası Ege Port Limanı’nda yakıt alan gemiden sızıntı olması nedeniyle deniz yüzeyinde oluşan kirliliğin yayılmaması ve deniz canlılarına zarar vermemesi için müdahalede bulunuldu. Hazırlanan eylem planı çerçevesinde, kısa sürede kirlilik kontrol altına alındı. Mevzuat kapsamında limanlarımızda yılda iki kez yapılan tatbikatlar ile denizlerimizin temizliği için etkin bir ekip oluşturduk. Personeli, yaşanacak olası bir çevre felaketine müdahale için her an hazır tutuyoruz” ifadelerini kullandı.


Bunları da beğenebilirsin