Denizcinin anasayfası

Emekli amiraller davasında 12 isim için hapis cezası istemi

"Amirallerin Montrö bildirisi" davasında savcı, 12 sanık için 12 yıla kadar hapis, 91 sanık için beraat talep etti

Kamuoyunda “amirallerin Montrö bildirisi” olarak bilinen açıklamada imzası bulunan 103 emekli amiral hakkında, “devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” suçundan 12’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada, savcı esasa ilişkin mütalaasını sundu.

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı, dava dosyasına gelen evrakı okuduktan sonra esasa ilişkin mütalaasını açıklamak için savcıya söz verdi.

Delmar Safety

Savcı, mütalaasında, sanıklar Alper Çetin Tezeren, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Arif Vehbi Alpman, Ergün Mengi, Işık Biren, İlker Güven, Mustafa Özbey, Namık Kemal Çalışkan, Osman Metin Açımuz, Ramazan Cem Gürdeniz ve Türker Ertürk’ün ADMEK-2 isimli WhatsApp grubunda söz konusu bildirinin taslağının paylaşılmasından itibaren metnin oluşturulmasına kadar katkı sundukları, altını imzalamayı kabul ettikleri ve yayımlanması için anlaştıklarını belirtti.

Söz konusu sanıkların, seçilmiş hükümeti hedef aldıklarına ve muvazzaf askeri personel ile toplumun muhalif kesimlerini birlikte harekete geçirmek üzere anlaştıklarına dikkati çeken savcı, bildiride geçen Montrö vurgusunun da “araç” olarak kullanıldığı, bunun WhatsApp grubunda yer alan sanıkların yazışmalarından anlaşıldığını vurguladı.

Savcı, mütalaasında, sanıkların ortak bir iştirak iradesiyle hazırlanan bildiriyi kamuoyuyla paylaşarak, meşru iktidara karşı harekete geçmek üzere ve hükümetin görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellenmesi amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde emir komuta dışında hareket edilmesini hedeflediklerini aktardı.

Buna göre, savcı, sanıklar, Alper Çetin Tezeren, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Arif Vehbi Alpman, Ergün Mengi, Işık Biren, İlker Güven, Mustafa Özbey, Namık Kemal Çalışkan, Osman Metin Açımuz, Ramazan Cem Gürdeniz ve Türker Ertürk’ün “devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” suçunu işlediklerini belirterek, 3 yıldan 12’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi.

Savcı, aralarında eski Deniz Kuvvetleri komutanları Bülent Bostanoğlu, Eşref Oğuz Yiğit ve Murat Bilgel’in de bulunduğu 91 sanığın isnat edilen suça yönelik kasıtlarının bulunmadığını, cezalandırılması istenen 12 kişinin eylemlerine iştirak iradelerinin olmadığını belirterek, bu sanıklar hakkında ayrı ayrı beraat talebinde bulundu.

Daha sonra söz alan avukatlar, esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapmak için süre istedi.

Talepleri uygun gören mahkeme, duruşmayı 12 Aralık’a erteledi.

Atilla Kezek,  Cem Gürdeniz ve Hüseyin Ersöz’den’den ilk açıklama

Atilla Kezek, “Suç işlemedik, vicdanımız rahat. Adalet toplumun vicdanıdır. Türk adaletine güveniyoruz” diye konuştu.

Hakkında hapis istemi bulunan Cem Gürdeniz ise Twitter hesabından açıklamada bulundu.

Gürdeniz, “Savcının mütalaası bana balyoz günlerini hatırlattı, o zaman da gülmüştüm şimdi de gülüyorum, tek bir hukuki gerekçeye dayanmayan, siyasi bu davada adalet aramanın bir manası yok vatanı sevmenin bedeli davalarla caydırılmaksa her şeye rağmen vatanımı sevmeye devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

Duruşma sonrası Twitter hesabından açıklama yapan avukat Hüseyin Ersöz, “Savcı, 91 sanık için Beraat, 12 sanık için Mahkumiyet Kararı talep etti. Aynı WhatsApp Grubunda yer alan kişiler arasında ayrım yapması hakkaniyete aykırı bir yaklaşım. İfade Hürriyeti koruması altındaki bir açıklamadan, herkes hakkında Beraat istenmeliydi. Emekli Amiraller Basın Duyurusu Davası’nda bugün Savcının Esasa İlişkin Mütalaasını açıklaması bekleniyor. Geçen duruşma, Savcı mazeret bildirdiğinden mütalaa dosyaya sunulamamış, Mahkeme Başkanının “davayı Ekim ayında bitirmek istiyoruz” sözü tartışma yaratmıştı. Mütalaaya Karşı Savunmalar için duruşma önce 17 Ekim’e bırakıldı. Avukatların itirazı üzerine, 12 Aralık olarak belirlendi. 23 Aralık’a kadar savunmaların tamamlanması ve Mahkemenin Kararını açıklanması bekleniyor” ifadelerini kullandı.

Davanın geçmişi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 Nisan 2021’de, bazı emekli amirallerin yayımladığı “Montrö bildirisi”ne ilişkin soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılık, 6 Aralık 2021’de 103 sanık hakkında “devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” suçundan 3’er yıldan 12’şer yıla kadar hapis cezası talebiyle iddianame düzenlemişti.

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada tüm sanıklar tutuksuz yargılanıyor.


Bunları da beğenebilirsin