Denizcinin anasayfası

En sofistike otonom gemi teslim edildi

Leidos tarafından inşa edilen ve Seahawk olarak bilinen otonom gemi ABD Donanması'na teslim edildi.

ABD Donanması, Seahawk olarak bilinen yeni bir otonom gemiyi teslim aldı. Virginia merkezli Leidos tarafından inşa edilen gemi, kompozit bir trimaran gövdeye sahip ve diğer ABD Donanması USV’lerinden daha büyük. Gemi, inovasyonu, deneyi ve savaşa hazır olmayı teşvik etmek için geliştirilen San Diego merkezli Donanmanın Yüzey Geliştirme Filosuna (SURFDEVRON) katılacak. Otonom gemi sözleşmesi 2017 yılında yapılmıştı.

Seahawk’ın tasarımı, Leidos’un eski USV gemisi Sea Hunter’ın tasarımının daha da geliştirilmesiyle yapıldı. Teslim edilen otonom geminin elektrik sistemleri, bir yük montaj sistemi ve bir test operatörü kontrol istasyonu tamamen farklı.
Seahawk olarak bilinen otonom geminin ABD Donanmasına teslim töreninde konuşan Leidos Başkan Yardımcısı ve Donanma stratejik hesap yöneticisi Nevin Carr “Teknoloji hızlanmaya devam ettikçe ve rakipler daha sofistike hale geldikçe, müşterilerimizin sürekli gelişmesi gerekiyor. Denizleri açık ve özgür tutmak için savaşan Amerikalı denizcilere bu en son teknolojik gemiyi teslim etmekten onur duyuyoruz” dedi.

Seahawk, kompozit trimaran gövdeye sahip uzun menzilli, yüksek kullanılabilirliğe sahip otonom bir yüzey gemisi. Seahawk, çok az insan müdahalesi ile çalışmak üzere tasarlandı ve böylece küresel denizcilik gözetim ağında ileri konuşlandırılmış ve hızlı yanıt veren kolaylık sağlayacak.

Delmar Safety

Leidos Denizcilik Çözümlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dan Brintzinghoffer, “Mevcut bir gemiye otonom bir navigasyon sistemi yerleştirmedik. Seahawk’taki her mekanik ve elektrik sistemi, bakım veya ekip olmadan bir seferde aylarca çalışacak şekilde tasarlandı ve benzersiz konfigürasyonlara sahip” dedi.

ABD Deniz Araştırmaları Ofisi, Aralık 2017’de yaklaşık 35,5 milyon dolar değerindeki otonom gemiyi inşa etmek için Leidos’la sözleşme imzaladı. İnşa çalışmaları Mississippi Körfezi Kıyısı’nda bulunan bir tersanede gerçekleştirildi.


Bunları da beğenebilirsin