Denizcinin anasayfası

‘Ertuğrul Gazi’de Türk Bayrağı dalgalanıyor

Türkiye'nin ilk yüzer LNG depolama ve gazlaştırma gemisi (FSRU) "Ertuğrul Gazi" Türk Uluslararası Gemi Sicili'ne kaydedilerek Türk bayrağı çekti.

Türkiye’ye Denizcilik Dergisi’nin duyurduğu Türkiye’nin ilk yüzer LNG depolama ve gazlaştırma gemisi (FSRU) olan “Ertuğrul Gazi” Türk Uluslararası Gemi Sicili’ne kaydedilerek gemiye Türk bayrağı çekildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) inşa ettirdiği Türkiye’nin ilk FSRU gemisi “Ertuğrul Gazi”nin Türk Uluslararası Gemi Sicili’ne kaydedildiği ve gemiye Türk bayrağı çekildiği bildirildi. Paylaşımda, geminin planlanmasından inşasına kadar emeği geçen tüm yetkililere teşekkür edildi.

Güney Kore’de inşa edilen ve geçtiğimiz Mart ayında Türkiye’ye doğru yola çıktığını Denizcilik Dergisi’nin kamuoyuna duyurduğu Ertuğrul Gazi FSRU gemisinin bu ay içinde Hatay Dörtyol’da olması bekleniyor.

Delmar Safety

Ertuğrul Gazi FSRU gemisi 170 bin metreküp LNG depolama kapasitesine sahip. Gaz formundaki miktarı 102 milyon metreküpe eşit. Ertuğrul Gazi günde 28 milyon metreküp gazlaştırma kapasitesine sahip. FSRU tesisleriyle artık boru hatlarına bağlı kalmadan, farklı kaynak ülke ya da spot piyasalardan gaz tedarik edebileceğiz. Gaz iletim ve dağıtımında yatırım ve taşıma maliyetlerini en az indirerek, tüketim merkezlerine yakın yeni giriş noktaları oluşturacağız. Özellikle kışın pik tüketim zamanlarındaki mevsimsel dalgalanmaların, teknik ya da jeopolitik risklerden kaynaklı kesintilerin de bu sayede önüne geçmiş olacağız. Ertuğrul Gazi FSRU gemisi doğal gaz arz güvenliğimize önemli bir esneklik kazandıracak.

3. enerji depolama gemisi olacak

Yüzer LNG depolama ve yeniden gazlaştırma ünitesi gemisi Ertuğrul Gazi, Türkiye’nin üçüncü yüzer LNG depolama ünitesi olacak. Mevcutta biri özel sektör yatırımı biri de BOTAŞ yatırımı iki LNG terminali Aliağa ve Dörtyol’da görev yapıyor.


Bunları da beğenebilirsin