Denizcinin anasayfası

Ertuğrul Gazi’yi Wilhemssen işletecek

BOTAŞ, tüketimin zirve yaptığı kış mevsiminde arz talep dengesini sağlamak için alt yapıyı güçlendiriyor. Bu kapsamda İzmir Aliağa’da ve Hatay/Dörtyol’da Yüzer LNG Depolama ve Yeniden Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) terminalleri inşa edildi. Saros Körfezi’nde üçüncü FSRU tesisinin devreye alınması için de çalışmalar başlatıldı. Diğer yandan yeni bir FSRU gemisi daha geliyor.

170 bin metreküp depolama ve günlük 28 milyon metreküp gazlaştırma kapasitesine sahip Güney Kore’de üretilen Türkiye’nin yeni FSRU gemisi Ertuğrul Gazi, kısa süre içinde (en geç yıl sonunda) Türkiye’de olacak. Sektör kaynakları, BOTAŞ’ın, geminin işletme işi için Wilhemssen’le görüştüğünü ve görüşmelerin büyük ölçüde tamamlandığını belirtiyor. Wilhemssen, Norveç merkezli küresel bir denizcilik grubu olarak öne çıkıyor. Ertuğrul Gazi’nin, Hatay- Dörtyol’daki terminale konuşlanması ve buradan hizmet vermesi bekleniyor.

LNG fiyatları cazip hale geldi

Türkiye’de, yılda 45-50 milyar metreküp doğal gaz tüketiliyor. Türkiye, petrol ve doğal gaz gereksiniminin hemen hemen tamamına yakın bölümünü ithalat yoluyla karşılıyor. Rusya, İran ve Azerbaycan’dan boru hatları üzerinden uzun dönemli sözleşmelerle doğal gaz satın alınıyor. ABD, Katar, Cezayir ve Nijerya’dan da sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithal ediliyor. LNG, kontratlar üzerinden (Katar, Cezayir gibi) ya da spot piyasadan (ABD’den) temin ediliyor. Türkiye, son 2 yıldır boru gazı ithalatını kısarken, spot piyasadan LNG ithalatını artırdı. Bu yılın özellikle ikinci ve üçüncü çeyreklerinde spot piyasada LNG fiyatları, boru gazına göre çok cazip hale geldi.

Kaynak: Habertürk


Bunları da beğenebilirsin