Denizcinin anasayfası

Exmar, amonyakla çalışan yeni gaz gemisi için onay aldı

Tanker şirketi Exmar, amonyakla çalıştırılacak yeni bir gaz gemisi için Lloyd's Register'dan prensipte onay aldı.

Gemi, Çin merkezli Jiangnan Tersanesi tarafından tasarlanırken, Wärtsilä Gas Solutions amonyak yakıt gazı tedarik sistemi için tüm finansman sağlandı.

Lloyd’s Register, gemiyi tasarımın temel yönlerinin genel bir incelemesine ve LR’nin gemilerin sınıflandırılmasa ve sıvılaştırılmış gazların dökme halde taşınmasına ilişkin kural ve yönetmeliklerine uygunluğuna göre değerlendirdiklerini açıkladı.

Gemideki kişileri etkileyen amonyak yakıtı kullanımından kaynaklanan risklerin, geminin yapısal gücünün veya bütünlüğünün LR’nin Gemi Hakkı Prosedürüne uygun olarak ele alınmasını sağlamak için
Exmar’ın amonyak taşıyıcıları çalıştırma konusundaki bilgi ve deneyimini kullanarak gemideki denizcileri etkileyebilecek amonyak yakıtı kullanımından kaynaklanan risklerin değerlendirmesinin de yapıldığı belirtildi.
Lloyd’s Register Global Mühendislik Sistemleri Başkanı Ed Fort “Bu, geminin sıfır-karbona geçişi için alternatif yakıtların ilerlemesinde önemli bir kilometre taşıdır ve yakıt olarak amonyak kullanım olasılığını ve yakıtın, özellikle kargo olarak amonyak taşıyorsa, gaz taşıyıcılarına ne kadar uyarlanabilir olduğunu kanıtlar” açıklamasını yaptı.

Exmar Denizcilik İcra Direktörü Jens Ismar , ise yaptığı açıklamada “ Exmar, amonyakın yakıt onboard gaz taşıyıcıları olarak kullanılması olasılığını göstererek daha fazla inovasyon ve dekarbonizasyona yönelik adımlarını sürdürecek” dedi.

Geminin inşasını üstlenen Jiangnan Tersanesi Kurumsal Teknoloji Şefi Hu Keyi , amonyak yakıtlı gaz taşıyıcısının sadece düşük CO 2 emisyonlu bir gemi olduğuna değil , aynı zamanda IMO 2050 yol haritasında önemli bir dönüm noktası olacağını belirtti.


Bunları da beğenebilirsin