Denizcinin anasayfası

Fındık : ‘Armatörler yalnız değildir’

Kuzey Sigorta Hasar Uzmanı Sevinç Fındık, "Riskler her zaman var fakat sigortacılar ve brokerler olarak bunun için buradayız" dedi.

Kuzey Sigorta ve Reasürans Brokerliği Hasar Uzmanı Sevinç Fındık geminin yaşadığı hasarda devreye ilk girenlerin sigorta brokerleri olduğunu ve tüm kollardan en az hasarları hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağladıklarını bildirdi.

Kuzey Sigorta ve Reasürans Brokerliği tarafından Hilton Hotel Kozyatağı’nda düzenlenen “düşük sülfür yakıt kullanımının sigorta teminatları yönünden değerlendirilmesi” seminerde “Son yıllarda P&I Kulüpler Nazarında Artış Gösteren Hasar Trendleri ve Hasarların Önlenmesi Adına Tavsiye Edilen Uygulamalar ve Uyarılar” konulu bir konuşma yapan Fındık en çok rastlanan hasar kalemlerinin ambar kapaklarından sızan su sebebi ile oluşan hasarları kapsayan “çelik yükü ıslaklık hasarları”, “mürettebat yaralanma ve ölüm hadiseleri” ile “çevre kirliliği cezaları” olduğunu söyledi.

* Gemi sigortasında kritik soru : ‘Kurtarma mı, enkaz kaldırma mı?’

Çevre Kanunu uyarınca verilen para cezalarının ciddi rakamlara ulaştığını belirten Fındık, 1 Ocak 2020 itibariyle cezaları şu şekilde açıkladı :

1 . Petrol ve Petrol Türevleri Tahliyesi veya Deşarjı yapan tankerler için :

2 . Kirli Balast Tahliyesi Yapan Tankerler İçin :

3 . Petrol Türevleri veya Kirli Balast Tahliyesi Yapan Gemi ve Diğer Deniz Vasıtları İçin :

4 . Katı Atık Bırakan Veya Evsel Atıksu Desarjı Yapan Diğer Deniz Araçları İçin :

‘Armatörlerimiz yalnız değil’

Türkiye’de çevre kirliliği cezalarının üç kat arttığını ifade eden Fındık, çevre kirliliği açısından güverte yıkamadan yakıt ikmali yapılışına kadar sürecin her noktasında dikkatli olunmasını tavsiye etti.

Fındık, “Bu saydığımız üç hasar kalemi ile ilgili riskler her zaman var fakat sigortacılar ve brokerler olarak bunun için buradayız. Armatörlerimiz yalnız değil. Onlar için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Ne kadar dikkatli davranırsak davranalım bunlar olacaktır. Çünkü işin doğasında var. Risk her zaman vardır. Sigortacılar olarak biz de buradayız” dedi.


Bunları da beğenebilirsin