Denizcinin anasayfası

Fransa, bir yata el koydu, 4 Rus gemisini tutukladı

Fransız makamları Rus oligarklarına bağlı dört kargo gemisine ve bir lüks yata el koydu.

Fransa, Rus oligarka ait olduğu iddia edilen Amore Vero’ya el koydu, ayrıca Rus armatörlere ait çok sayıda ticari gemiyi tutukladı.

Fransız yetkililer, Avrupa’nın Rusya’ya yönelik yaptırımları kapsamında hem ticari gemileri tutukladıklarını,  hem de Rusya’nın en zengin oligarklarından birine bağlı bir süperyat ele geçirdiklerini açıkladı. Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, gümrük yetkililerine yeni uygulanan yaptırımlar kapsamındaki suçları gerekçe göstererek çabaları için teşekkür etti.

Cayman Adaları’nda kayıtlı, lüks süperyat Amore Vero, La Ciotat’taki bir Fransız tersanesine 3 aylık bir bakım için gitmişti.

Fransız Bakan Le Maire “Denetim sırasında süperyat  bakım çalışması tamamlanmadan acilen yola çıkmak için düzenlemeler yapıyordu. Gümrük yetkilileri  yata  el koymadan önce birkaç saat süren bir kontrol yaptı’’ açıklamasını yaptı. Le Maire, süperyatın, Rus petrol şirketi Rosneft’in başkanı Igor Setchine’nin olduğuna inanılan bir şirkete ait olduğunu belirlediklerini söyledi.

Ancak süperyatın sahiplerinin temsilcileri, karara itiraz ettiler. 2013 yılında Hollanda’da 120 milyon dolarlık tahmini bir maliyetle inşa edilen yatın, adı inşa edildiğinde St. Princess Olga idi. 2018 yılında süperyatın adı Amore Vero olarak   değiştirildi.

Fransız makamları yata el koymalarının ardından çok sayıda Ruslara ait çok sayıda ticari geminin de yaptırımlar kapsamında tutuklandığını belirtti.

Fransa tarafından tutuklanan gemiler arasında Panama bayraklı dökme yük gemisi Pola Ariake, Victor Andryukhin, Ro-ro  gemisi Baltic Leader’da bulunuyor.

Bu arada, Rus milyarderlerin sahip olduğu en az beş süper yat, Maldivler’de geçici sığınak buldu.


Bunları da beğenebilirsin