Denizcinin anasayfası

G7: ‘Tanker krizi Türkiye’nin kurallarından kaynaklanıyor’

G7- Avustralya koalisyonundan bir yetkili, Boğazlardaki tanker trafiğinde yaşanan aksamanın Türkiye’nin yeni sigorta uygulamasından kaynaklandığını savundu.

Batılı ülkelerin Rus petrolüne tavan fiyat sınırlaması getirmesinin ardından petrol tankerlerinin Boğazlara yığılmasıyla ilgili G7 ülkeleri koalisyonundan bir açıklama geldi.

İngiltere’nin önde gelen yayın kuruluşlarından Financial Times, Boğazlardan geçmeyi bekleyen yaklaşık 19 petrol tankerinin sıraya girdiğini, Ankara’nın gemilerden “yeni sigorta garantisi” talep ettiğini yazmıştı. Bu durumun, Batılı hükümetlerin Ukrayna işgali nedeniyle Moskova’nın petrol gelirlerini sınırlamak üzere Rus petrol ihracatına tavan fiyat sınırlaması getirmesinin ardından yaşanması dikkat çekmişti.

Tavan fiyat uygulamasına destek veren G7- Avustralya koalisyonundan bir yetkili, Türk sularındaki tanker trafiğinde yaşanan aksamanın Rus petrolüne yönelik yaptırımlardan değil Türkiye’nin yeni sigorta uygulamasından kaynaklandığını savundu. Yetkili, Boğazlardan geçemeyen gemilerden sadece birinin Rus petrolü taşıdığını, diğer gemilerinse Kazakistan’dan petrol getirdiğini, dolayısıyla tavan fiyat uygulamasına tabi olmadığını aktardı.

Yetkili, Batı’nın tavan fiyat politikasının her gemiden özel sigorta garantisi istenmesini öngörmediğini, durumun Türkiye’nin kurallarıyla ilgili olduğunu söyledi.
Gemileri risklere karşı sigortalayan London P&I Club, Türkiye’nin taleplerinin normalde istenen bilginin “çok ötesinde” olduğunu açıklamıştı. Kurum, yaptırımlar altında bile şu anda bu tür bir garanti teminatı vermenin mümkün olmadığını duyururken, kurumun CEO’su Nick Shaw da ilgili makamlarla sorunun çözümü için görüşmelerin sürdüğünü söylemişti.

Rus petrolüne yönelik yeni yaptırımın etkileri, enerji piyasalarında yakından takip ediliyor.


Bunları da beğenebilirsin