Denizcinin anasayfası

Gemi kaynaklı havadaki kükürt oranı düştü

Yapılan yeni bir çalışma, NASA uydu gözlemlerinin gemi kirliliğinin sebep olduğu bulut sayısında bir azalma olduğunu ortaya çıkardı

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde faaliyet gösteren bilim insanı Tianle Yuan tarafından yönetilen çalışma, 2020 küresel kükürt sınırının kirliliği azaltmada kendisinden önce gelen bölgesel kükürt sınırından daha başarılı olduğunu gösterdi.

Gemi operasyonlarının çapraz geçiş alanlarında görülebilen, gemilerin egzozlarından yayılan kirliliğin etrafında oluşan yüksek konsantrasyonlu bulutlar ile gemi izleri analiz edildi. Kızılötesi görüntüleme teknolojisi, deniz tuzu gibi minerallerle oluşan bulutlar ile gemi izlerini ayırt edebiliyor.

1 Ocak 2020’de yürürlüğe giren IMO 2020, akaryakıtın kükürt içeriğini yüzde 3,5’ten yüzde 0,5’e indirdi. Gemilerin etkilenen alanlardan kaçınmak için rotayı değiştirdiği, bu sebeple de yakıttaki kükürt içeriğine ilişkin bölgesel düzenlemenin daha az etkili olduğu araştırmacılar tarafından kanıtlandı.

Gemi izlerinin yoğunluğunun, ekonomik eğilimleri de yansıttığını belirten Tianle Yuan, “Trans-Pasifik’deki gemi izleri, ticaretteki değişimleri yansıtıyor. Çalışmada ana hatlarıyla belirtildiği gibi, 2003 ve 2013 yılları arasında denizcilik faaliyetinde -gemi bulutlarına yansıyan- genel bir yükseliş eğilimi bulunuyorken, 2008 küresel mali krizinin ardından yaklaşık bir yıl boyunca bu ters yönde seyretti. 2014 ve 2016 yılları arasında daha da keskin bir düşüş var, bu muhtemelen Çin’in hammadde ve emtia ithalat ve ihracatındaki yavaşlamayı yansıttı.” dedi.


Bunları da beğenebilirsin