Denizcinin anasayfası

Gemiler mayın riskine karşı sigorta kapsamına alınıyor

Ulaştırma Bakanlığı, mayın riskine karşı gemiler sigorta kapsamına almak için  Özel Riskler Yönetim Merkezi’ni görevlendirdi.

Karadeniz’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimiyle başlayan çatışmaların ardından gündeme gelen mayın riskine karşı gemiler sigorta kapsamına alınacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, bunun için Özel Riskler Yönetim Merkezi’ni görevlendirdi.

Ukrayna ile Rusya arasındaki operasyonlar, deniz ticaretini de risklerle karşı karşıya bıraktı. Bir yandan sıcak çatışmaların devam etmesi, diğer yandan bölgede mayınların varlığı, gemiler için ciddi riskler oluşturuyor.

Gelişmeleri takibe alan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, gemilerin bölgeye seferlerinin sağlaması amacıyla risklerinin teminat altına alınması için harekete geçti. Bu kapsamda, sivil deniz ve hava araçları ile bu bölgeye yapılan seferlerde taşınan yolcular, mürettebat ve yüklerde oluşabilecek tüm zararlar teminat altına alınacak. Sigorta teminatı verilmesi için ise Özel Riskler Yönetim Merkezi görevlendirildi. Özel Riskler Yönetim Merkezi’nin, bu görevi yıl sonuna kadar sürdürmesi kararlaştırıldı.

Delmar Safety

Bunları da beğenebilirsin