Denizcinin anasayfası

Georgiy Meshcheryakov suyla buluştu

Tersan Tersanesi'nin Rus Okeanrybfyot için inşa ettiği Georgiy Meshcheryakov adlı fabrika balıkçı gemisi denize indirildi.

Tersan Tersanesi’nin Rus Okeanrybfyot için inşa ettiği Georgiy Meshcheryakov adlı fabrika balıkçı gemisinin denize indirme törenine katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk gemi inşa sanayisinin taahhüt sürelerine sadık kalma ve işi vaktinde bitirme özellikleriyle dünyada saygın bir yere sahip olduğunu söyledi.

Bugün 24 bin kişiye istihdam sağlayan 38 gemi yan sanayisi tesisiyle sektörde önemli bir yere sahip olan Yalova’da gurur verici bir ana şahit olduklarını söyleyen Karaismailoğlu, denizle buluşacak fabrika balıkçı gemisinin 108 metre uzunluk ve 20 metre genişliğinde soğuk kış şartlarında dahi operasyon kabiliyeti olan, üstün teknolojiye sahip yeni nesil bir gemi olduğunu bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu, 8 bin 300 grostonluk geminin 16 deniz mili operasyon hızında olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

Delmar Safety

“150 kişilik yaşam kapasitesi ile mürettebatı ve fabrika çalışanlarına üst seviyede konfor sağlayacak niteliktedir. Gemi inşa sanayimiz, her geçen gün yetkinliklerini artırmakta, önemli bir değer olarak yükselmektedir. Türk gemi inşa sanayisi en son teknolojileri kullanan, çevreye duyarlılığı ve yüksek kaliteyi hedefleyen bilgi birikimi sayesinde, taahhüt sürelerine sadık kalma ve işi vaktinde bitirme özellikleriyle dünyada saygın bir yere sahiptir. İstihdama katkı ve ülke ekonomisine döviz sağlamaktadır. Gemi sanayimizin, inovatif, çevreci ve alternatif enerjileri kullanma yeteneğiyle rekabet gücü de gün geçtikçe artmaktadır.”

Tersan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nurettin Paksu Bakan Karaismailoğlu’na “Usturlap” (Yıldız haritası) hediye etti. 


Bunları da beğenebilirsin