Denizcinin anasayfası

GİSBİR : ‘AB için benzersiz bir lokasyonuz’

GİSBİR Genel Sekreteri Mehtap Özdemir, İMEAK Deniz Ticaret Odası ve Türkiye Gemi Sanayicileri Birliği (GİSBİR) tarafından düzenlenen “Maritime Business Dialogue” konulu toplantıda Türkiye’de gemi inşa sanayisinin son durumu ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Özdemir şunları söyledi :

“Türkiye’de 78 tersane var”

“Gemi inşa bizim için 600 yıllık bir gelenek. Şu anda Türkiye’de 78 aktif tersane var. Birçok inovatif projeler var. Hibrit feribotlar yapabiliyoruz. Enerji gemileri var. Şehirlere elektrik verebiliyoruz. Petrol tedarik, sahil güvenlik gemileri üretebiliyoruz. Mega yatlar inşa ediyoruz. Balıkçı gemileri için Norveçli müşterilerimiz var. Dünyanın en büyük canlı balık taşıyan gemisini inşa ettik. Farklı amaçları olan gemiler inşa edebiliyoruz”

25 milyon DWT onarım tamir kapasitesi

“Onarım, tamir için 25 milyon DWT kapasitemiz var. Rıhtım kapasitemiz de artıyor. 30 yüzen, 10 kuru rıhtımımız var. Müşterilerimiz genellikle AB’den geliyor. Mega yatlarda iyi durumdayız. İnovatif mega yatlar inşa ediyoruz. Tersanelerimiz Balast suyu işleme sistemleri için de çalışıyor. Teslimatları hızlı bir şekilde karşılayabiliyoruz. AB için benzersiz bir lokasyonuz. Yeşil gemi konusunda da tecrübeliyiz. Üretim kalitemiz de son derece yüksek. Türk tersanelerinin bir diğer avantajı da üniversitelerimizin ARGE performansı. Denizcilik sektörü olarak AB’nin bir parçasıyız”


Bunları da beğenebilirsin