Denizcinin anasayfası

Global, St Lucia limanını da portföyüne ekliyor

Global Ports Holding, St Lucia limanının kruvaziyer operasyonlarının 30 yıl süre ile işletilmesi imtiyazına ilişkin ön anlaşma imzaladı.

Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu ve kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding (GPH) kruvaziyer limanlarını portföyüne yeni bir liman daha ekliyor.

Global Yatırım Holding bağlı ortaklığı Global Ports Holding Karayipler’deki St Lucia limanının kruvaziyer operasyonlarının 30 yıl süre ile işletilmesi imtiyazına ilişkin ön anlaşma imzaladığını duyurdu. St Lucia hükümeti ile imzalanan anlaşma kapsamında söz konusu işletme süresinin 10 yıl uzatma opsiyonu bulunduğu belirtildi.

KAP açıklaması şöyle:

Şirketimizin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc (“GPH”), ikili görüşmelerin ardından, Karayipler’de yer alan St Lucia limanının kruvaziyer operasyonlarının 30 yıl süre ile (10 yıl uzatma opsiyonu ile) işletilmesi imtiyazına ilişkin olarak St Lucia hükümeti ile bir ön anlaşma imzaladığını Şirketimize bildirmiştir.

Ön anlaşma hükümleri uyarınca GPH ve St Lucia hükümeti münhasıran görüşmelere başlamış olup, bu dönemde kapsamlı bir inceleme ve değerlendirme süreci ile her iki taraf da imtiyaz sözleşmesini başarıyla imzalamak için çalışacaktır.
İmtiyaz hakkının elde edilmesi halinde, GPH kendi global deneyimi ve işletme modelini St Lucia kruvaziyer liman operasyonlarını yönetmek için kullanacaktır. Ek olarak, GPH dünyanın en büyük gemilerinin yanaşmasına olanak verecek Point Seraphine’deki mevcut rıhtımın genişletilmesi, Casteries’de bulunan Vendors’ Arcade ve diğer ticari faaliyetleri canlandırmaya yönelik yatırımlar da dahil olmak üzere kruvaziyer liman hizmetlerini geliştirecek önemli yatırımlar yapacaktır.
2019 yılında yaklaşık 790 bin yolcu ağırlayan St Lucia kruvaziyer limanının, yatırımlar sonrasında, orta vadede 1 milyondan fazla yolcu ağırlaması beklenmektedir.

İmtiyaz Sözleşmesinin imzalanması tarafların sözleşme hükümleri üzerinde mutabık kalmasına bağlıdır. Zamanlamaya ve nihai koşulların sağlanacağına yönelik kesin bir hükümde bulunmak mümkün olmamakla birlikte, imtiyaz sözleşmesinin 2023 takvim yılının ilk yarısında gerçekleşmesi beklenmektedir. Konuya ilişkin gelişmeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir.


Bunları da beğenebilirsin