Denizcinin anasayfası

GMO 66. yaşını kutladı

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası’nın 66. Kuruluş yıldönümü etkinliği TMMOB Gemi Mühendisleri Odası’nın tanıtım filmi ve Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bostancı’nın açılış konuşmasıyla başladı.

Sektördeki önemli isimler katıldı

Türkiye Denizcilik Federasyonu Başkanı Erkan Dereli, TMMOB Gemi Makinaları İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, İİB Gemi, Yat Ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Seven, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, TMMOB Gemi Mühendisleri Odası’nın 66. Kuruluş yıldönümü sebebiyle, kutlama mesajları ile etkinlikte yer aldılar.

Kutlama mesajları kapsamında oda üyeleri tarafından şu açıklamalarda bulunuldu:

“Türkiye’de kurulan ilk meslek odası GMO’dur”

Gemi Mühendisleri Odası’nın (GMO) Türkiye’de kurulan ilk meslek odası olduğunu belirten Bostancı, her sene 11 aralık günün içine alan haftanın kutlandığının altını çizdi.

Hafta kapsamında gerçekleşen çalışmalardan bahseden Bostancı, meslekte 25, 40 ve 50. yılı dolduran üyelerin plaketlerini pandemi koşullarından dolayı evlerine ulaştırdıklarını bildirdi.

“Türk Loydu Ajax üyesi klas kuruluşlarının önüne geçti”

Sivil Toplum Kuruluşları’nın kuruluş tarihi hakkında konuşan Dereli, gemi mühendislerinin 1954 yılında Türk Mühendis Mimar Odalar Birliği’nin kurulduğunu ve 11 Aralık 1954 Türk Gemi Mühendisleri Cemiyeti’nin ilk defa oda ünvanını aldığını söyledi. Tersane-i Amire’nin kuruluşunu hatırlatan ve bunu kutlayan Dereli, 1962’de kurulan Türk Loydu Vakfı ve iktisadi işletmeleriyle, Ajax üyesi klas kuruluşlarının önüne geçtiğini ifade etti. 

“GMO, gemi inşa sanayinin mihenk taşı”

66 yıllık süre içersinde görev alan herkesi kutlayan Aşkın, GMO’nun gemi inşaa sanayinin en önemli mihenk taşlarından biri olduğunu kaydetti. Türk denizciliğine yapılan katkılar adına meslektaşlarını kutladığını ve sektörde kalkınmanın her alanda olması gerektiğini bildirdi. 

“GMO Türk denizciliğine katkıda bulunuyor”

Gemi Mühendisliği Odası’nın Türk denizciliğinin ilerlemesinde ve gelişmesine katkıda bulunduğunu ve mesleki eğitimi öne çıkararak bu konuda bilgi toplumuna ilerleyişin anahtarlarından biri olduğunu aktaran Seven, Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçılar Birliği’nin Ulusal Tasarım Yarışması’ndaki jüri üyeliğinin GMO tarafından yapıldığını söyledi. Deniz Ticaret Odası, Gemi Mühendisleri Odası ve diğer meslek odası birliklerinin Türk denizciliğinde çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak bütün kuruluşların ortak paydada buluştuğunun altını çizdi.

“Denizciliği dünyada en iyi kanıtlamış devletlerden biriyiz”

Denizciliğe gönül verip hayatını kaybedenler için rahmet dileyen Murat Kıran, gemi inşanın bir bütün olduğuna işaret ederek, “Ülke olarak denizciliği dünyada en iyi kanıtlamış devletlerden biriyiz,  bu doğrultuda yola devam edeceğiz” dedi.

“Objektif yönetim anlayışıyla hizmet veriyoruz”

Prof. Dr. Erdoğan, Türkiye’nin çağdaşlaşmasında en önemli katkıyı GMO’nun yaptığını ifade ederek mesleği seçmesindeki sebepleri sıraladı. Odanın 999’uncu sıradaki üyesi olduğunu anlatan Erdoğan, GMO’daki objektif yönetim anlayışıyla ve ayrımcı düşünce göz etmeden hizmet verdiğini söyledi.

“Odaya destek vermek ve aktivitelerine katılmak mesleği hakettiği yere taşır”

Prof. Dr. Yılmaz, GMO’nun bir üyesi olduğu için mutlu ve gururlu olduğunu belirtti ve mühendisler olarak birlik içinde hizmet vererek mesleği hakettiği yerlere getirebilmenin odanın aktivitelerine katılarak ve odaya destek vererek olabileceğini ifade etti. 

“Dünyanın ilk mesleği gemi mühendisliğidir”

Tamer Kıran ise keşiflerin denizlerden geldiğini hatırlatarak gemi mühendisliğinin dünyanın ilk mesleklerinden biri olduğunu anlattı. Tersane-i Amire’nin gemi mühendisliği mesleğinin temeli olduğunu ifade eden Kıran, Türkiye’deki ilk mühendislik eğitiminin çekirdeğini gemi mühendisliğinin oluşturduğunu belirtti. Kıran, “Gerçekleşen bir başka ilk de Türk Loydu” diye konuştu. 

Plaket merasimi yapıldı

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası’nın kuruluş günün kutlandığı Oda Geceleri’nden derlenerek hazırlanan sunumla, Oda Geceleri nostaljisi paylaşıldı.Etkinlik, her yıl düzenlenen geleneksel “Oda Gecesi” programında olduğu gibi meslekte 50., 40., 25. yıllarını dolduran üyelerinin plaket merasimi niteliğindeki takdim sunumuyla devam etti. Sonrasında, 2020 yılında ebediyete intikal eden Gemi Mühendisleri Odası’nın üyelerinin anıldığı sunum yer aldı.Ardından, Sayın Sunay Akın’ın, gemi inşaa, tersane ve denizcilik konulu söyleşisi ile etkinlik sona erdi. 

 

Videonun tamamını bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=W6ixhDQOBtQ&t=1720s


Bunları da beğenebilirsin