Denizcinin anasayfası

GMO 68 yaşında

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası’nın 68. kuruluş yıl dönümü denizcilik sektöründen 51 firmanın katılımıyla kutlandı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gemi Mühendisleri Odası’nın 68. yılı kutlamaları “Güçlü Eğitim Güçlü Sektör” sloganıyla düzenlenen organizasyonla kutlandı.

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası’nın 68. kuruluş yıl dönümü kutlama yemeğinde, denizcilik sektöründe hizmet veren 51 firmadan, 800 katılımcı bir araya geldi.

10 Aralık 2022’de ,Titanic Business Otel’de yapılan  etkinliğe, 65. Hükümet UDH Bakanı ve Kars Milletvekili, GMO Üyesi Ahmet Arslan, T.C. UAB Tersaneler ve Kıyı Yapıları Eski Genel Müdürü Salim Özpak, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Eski Genel Müdürü Hızırreis Deniz, KKTC Türk Denizcilik İşletmesi Genel Müdürü, UDH Bakanlığı Eski Deniz ve İçsular Sular Genel Müdürü Cemalettin Şevli, İstanbul Bölge Liman Başkanı Mustafa Kıran, Tuzla Bölge Liman Başkanı Zeynel Kontoğlu, İMAEK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Başaran Bayrak, GİSBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Torlak, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Çendik, Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Yönetim Kurulu 2. Başkanı Kapt. Behçet Çelebi, Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu ve Genel Müdürü Lütfü Savaşkan, Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, Yalova Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun’un yanı sıra, gemi inşa fakültesi dekanları, sektörün ileri gelenleri, oda üyeleri ve aileleri katıldı.

Organizayon, GMO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Uzun’un açılış konuşması ile başladı. Ardından İMEAK DTO Meclis Başkanı Başaran Bayrak ve 65. Hükümet UDH Bakanı ve Kars Milletvekili, GMO Üyesi Ahmet Arslan konuşmalarını gerçekleştirdi.

GMO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Uzun : ”Burada birlik ve beraberliğimizi gösterdik.”

İlk konuşmayı gerçekleştiren Uzun : ”Gemi Mühendisleri Odamızın 68. kuruluş yıl dönümünü kutlamak amacıyla düzenlediğimiz oda gecemize katılımınızdan duyduğum memnuniyeti belirterek, sizleri Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu adına saygı ile selamlıyorum. Biliyorsunuz ki 48. Dönem olarak seçildiğimizde tek bir listeyle seçime gittik ve burada birlik, beraberliğimizi gösterdik. Bu salonda birlik beraberliğimizin bir göstergesi, aynası olmuş. Hepinize tekrardan çok teşekkür ediyorum.” dedi.

65. Hükümet UDH Bakanı ve Kars Milletvekili Ahmet Arslan: ”Meslekte 40. yılımızı kutluyoruz.”

Ahmet Uzun sonrasında ikinci konuşmacı olarak sahneye çıkan Ahmet Arslan : “Meslekte 40. yılımızı kutluyoruz. Sınıf arkadaşlarımla konuşurken dedim ki bu aynı zamanda yaşlandığımızın göstergesi. Bizler de 40. yıl plaketi alacağız. Önemli ve değerli olan mesleğin yerinde saymaması.  Önemli olan gemi mühendisi meslektaşlarımızın verdiği destekle denizcilik sektörünün ülkemiz açısından önemli ve kıymetli bir yere gelmiş olması ve ülkemize katma değer oluşturuyor olması. Değerli meslektaşlarım her meslek kıymetli, ancak gemi mühendisliğini diğerinden ayıran en önemli özellik şu: ‘Elbette ki tüm meslekler bir proje yapar. Günün sonunda o projeden bir eser ortaya çıkarır. Ancak yaptıkları bir statik eserdir, bir binadır, bir inşaattır. Gemi mühendislerinin en büyük farkı, aynı şeyi yaparlar ama günün sonunda yaptıkları eserler canlanır ve dinamik bir yapı olarak denize girer.” ifadelerini kullandı.

DTO Meclis Başkanı Başaran Bayrak: “GMO ile her zaman iş birliği içerisindeyiz.”

Etkinliğin son konuşmacı olan Başaran Bayrak: “Aralık ayının ilk haftası Gemi Mühendisliği Haftası olarak kutlanmaktadır. Bir hafta boyunca birçok çalışma yaptılar. Seminerle ve panellerle sektöre katkıda bulundular. TMMOB GMO denizcilik sektörü için önemli bir kuruluş, biz İMEAK Deniz Ticaret Odası olarak her zaman iş birliği içerisinde olmaya devam ediyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Etkinlik kapsamında meslekte altmışıncı, ellinci, kırkıncı, ve yirmi beşinci yıllarını dolduran üyelere plaket takdim edildi ve plaket töreni sonrasında, gelenekselleşen piyango çekilişi yapılarak, kazananlara hediyelerinin verilmesiyle gece son buldu.

 

 

 

 


Bunları da beğenebilirsin