Denizcinin anasayfası

Gökovalı’nın koleksiyonu müzede sergilenecek

Halikarnas balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın manevi oğlu, şair, yazar, eğitici ve rehber Prof. Dr. Sadan Gökovalı, yıllar saklandığı ve koruduğu orijinal el yazmalarının bir kısmını Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışlamıştı. Koleksiyonun diğer kısmını da Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Emel Çakıroğlu ve Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu’na İzmir’deki evinde teslim etti.

Koleksiyonda Halikarnas Balıkçısı’nın imzaladığı kitaplar da bulunuyor

Delmar Safety

Bodrum Deniz Müzesi’nin bağlaşanlar arasında Halikarnas Balıkçısı’nın eserlerine ait orijinal manuskriler (el yazmaları), Halikarnas Balıkçısı’nın Gökovalı’ya imzaladığı kitaplar, irfan Ertel tablosu ve İhsan İpekçi’nin yaptığı Balıkçı büstü yer alıyor. 

“Bende de tekne su almaya başladı”

Şadan Gökovalı, bağışladığı eserlere ilişkin olarak şunları söyledi: “Ömrünün son 15 yılını dizinin dibinde geçirdiğim Halikarnas Balıkçısı, sözlü ve yazılı nice bilgi ve belgelerini bana bıraktı. Yakışık 50 yıldır gözüm gibi esirgedim. Onun deyimiyle bende de tekne su almaya başladı. Bu kadar egoistlik yeter. Bunca kalıtı, çocuklarıma bırakmak da bencillik olur. Bunu sezen birçok kisi ve kurum, bu yuku üstümden almak istedi. Derken, Bodrum’dan bir merhaba geldi. Balıkçı’dan yeniden dirilttiği bu ebedi bahar yeli ülkesinde Deniz Müzesi açıldı, başına da bu goreve pek yakışan Selen Cambazoğlu getirildi. Aranan mekan bulunmuştur diyerek, elimdeki mücevherleri, kutusuyla oraya teslim ettim. Eminimki Balıkçı Baba, yattığı Gönül Tepesinde gülümsemektedir. Buna vesile olan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a yürekten merhaba.” 

Belgeler online erişime açılacak

Belgelerin tasnif çalışmaları tamamlandıktan sonra müze tarafından kullanılan arşiv sınıflama sistemi doğrultusunda dijitalleşme çalışmalarının devam edeceği bildirildi. Araştırmacılar bitmiş çalışmadan hali hazırda yararlanabilecekleri gibi önümüzdeki sene içinde de belgeler online olarak erişime açılacak.


DM Group
Bunları da beğenebilirsin