Denizcinin anasayfası

Gümrük vergilerinin yüzde 25’i Kocaeli’de toplandı

Kocaeli'de faaliyet gösteren limanların başkan ve yetkililerinin katılımlarıyla sektördeki gelişmeler ve sorunların görüşüldüğü toplantı Vali Seddar Yavuz’un başkanlığında yapıldı.

Kocaeli’de faaliyet gösteren limanların başkan ve yetkilileriyle bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda sektördeki gelişme ve sorunlar görüşüldü. Vali Seddar Yavuz toplantıda yaptığı konuşmada “Kocaeli; bilim, sanayi ve teknoloji üssü olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletini dünya ile yarıştıran, rekabet ettiren en önemli şehirlerimizden bir tanesidir. Şehrimizin bu hale gelmesinde siz değerli girişimcilerin, işletmecilerin, sanayicilerin payı elbette çok büyük” dedi.

74 milyar dolar civarında bir dış ticaret hacmi

Her türlü olumsuzluğa rağmen 2020 yılında Kocaeli Gümrük Bölge Müdürlüğü bünyesindeki gümrüklerden toplam 74 milyar dolar civarında bir dış ticaret hacmi gerçekleştiğini açıklayan Vali Seddar Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü:
Bu rakam ülkemizin dış ticaret hacmimizin %19’una tekabül ediyor. Türkiye’de toplanan gümrük vergilerinin %25’i bölgemizde toplanmıştır. Bu aslında Kocaeli’nin tek başına Türkiye için ne anlam ifade ettiğinin de göstergesidir. Diğer taraftan Kocaeli limanı Türkiye’nin en fazla mal elleçlenen birinci, Avrupa’nın yedinci büyük limanıdır. Toplantının temel amacı da; sektörde yaşanan sıkıntı ve sorunların nelerden ibaret olduğu noktasında sizleri dinleyerek çözümü noktasında nasıl yardımcı olabileceğimizi istişare etmektir.”

Delmar Safety

Kocaeli Liman Başkanı Murat Akpınar yapılan çalışmalar ve karşılaşılan sorunlar hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Toplantı, Kocaeli’de faaliyet gösteren limanların başkan ve yetkililerinin sorun ve taleplerinin dinlenmesi ve yapılan istişarelerle son buldu.

Valilik Akçakoca Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya; Vali Seddar Yavuz’un yanısıra, Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Kocaeli Liman Başkanı Murat Akpınar, Marmara ve Boğazlar Sahil Güvenlik Komutanlığı Sahil Güvenlik İstanbul Grup Komutanı Özgür Koçan, Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürü Kemal Akıner, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz, Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürü Yüksel Çil, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Kocaeli Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Karayolları Genel Müdürlüğü 14. Şube Şefliği Bölge Müdür Yardımcısı Remzi Turhan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak, Kocaeli Hudut ve Sahiller İzmit Sahil Sağlık Denetleme Merkezi Sorumlu Tabip Dr. Ercan İnci ile limanların başkan ve yetkilileri katıldı.


Bunları da beğenebilirsin