Denizcinin anasayfası

Gürdeniz’den denizciler için cep sözlüğü

Cem Gürdeniz'in 'Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe Denizcilik Terimleri Cep Sözlüğüm' çıktı.

Denizcilik alanında önemli çalışmalara imza atan Amiral Cem Gürdeniz, “Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe Denizcilik Terimleri Cep Sözlüğü” adlı güncel çalışmasını yayınladı. Denizcilik sektörü ile ilgilenenler için önemli bir kaynak olan bu sözlük, Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki farklı dilde de denizcilik terimlerini içeriyor.

 

Denizcilik terminolojisi ile ilgili sorun yaşayanlar için özel terimlerin açıklamalarını sunan sözlük, bu alanda ortaya çıkan hatalara karşı güvenilir bir referans kaynağı oluyor. Açıklamalarında özellikle bu kavram karmaşasını vurgulayan Amiral Cem Gürdeniz, yayınladığı cep sözcüğü hakkında şunları dile getirdi:

Delmar Safety

“Bugün, ülkemizde hayatın pek çok alanında yaşandığı üzere İngilizce, maalesef Türkçemize her alanda müdahale etmektedir. Bu durum denizcilikte de kendine yer bulmuştur.

Gerek tercüme edilen kitap ve dergilerde gerekse belgeseller ve sinema filmlerinde İngilizce denizcilik terimleri Türkçe’ye çevrilirken inanılmaz derecede ve hatta komik düzeyde hatalar yapılmaktadır.

Bu denizcilik sözlüğü bu karmaşa göz önüne alınarak hazırlanmıştır.

Bu sözlükte profesyonel ve amatör; sivil ve askeri denizciliğin ilgisine giren yaklaşık 5000 kelime kapsanmıştır. Cep sözlüğünün denizcilik kültürümüze katkı sağlamasını diliyorum.”

Denizcilik eğitimine katkı sağlıyor!

Cem Gürdeniz’in hazırladığı sözlük, denizcilik sektörü ile ilgili çelişkili ve yanlış bilgilere netlik kazandırırken bu alanda eğitim gören öğrencilerle birlikte ayıca denizcilikle ilgilenen amatörler için de önemli bir eğitim kaynağı oluyor. İçeriğinde 5000 kelime bulunan sözlük, denizcilik alanında uluslararası yayınları takip etme ve öğrenme konusunda büyük kolaylık sunarken pratik bir referans kaynağı olarak da ele alınıyor.

Aynı zamanda sözlük, taşınabilir boyutlarıyla araştırma yaparken hızlıca başvurulabilecek pratik bir kaynak oluyor. Kapsamlı bir içeriğe sahip olan çalışma, Gürdeniz’in denizcilik alanındaki geniş bilgi birikiminin ve tecrübesinin bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Cem Gürdeniz kimdir?

1958 yılında İstanbul’da doğan Cem Gürdeniz, 1979’da Deniz Harp Okulundan mezun oldu. Denizcilik alanında çeşitli görevlerde bulunan Gürdeniz, Amiral rütbesine yükseldi ve görev süresi boyunca denizcilik stratejileri, donanma ve mavi vatan temaları ile ilgilendi. 2016-2021 arasında Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) Kurucu Direktörü olan Cem Gürdeniz, “Yeni Deniz Mecmuası”nda yazar ve genel yayın yönetmeni olarak görev aldı. Emekliliğinin ardından bilgi birikimini kitaplara aktaran Gürdeniz’in denizcilik, donanma ve mavi vatan temalarında ondan fazla eseri çıkmıştır.


Bunları da beğenebilirsin