Denizcinin anasayfası

Hamit Naci ilk kez anıldı

Gamze Biber / Denizcilik Dergisi
gamze@DenizcilikDergisi.com

Denizcilik Okulu’nun kurucusu ve camida “Hamit” olarak tanınan Abdülhamit Naci Özdeş’in aramızdan ayrılışının 81. Yılı olması sebebiyle bir araya gelen mezunlar, Rahmi Koç Müzesi Fenerbahçe Vapurunda Özdeş’i anma günü düzenledi.

“Denizcilik eğitiminin öncüsüydü”

Ticari denizciliğin öncüsü olarak kabul edilen Hamit Naci Özdeş’i anma gününe Dr. Öğr. Cem Karakılıç, Ayhan Yüksel, Dr. Muhsin Kadıoğlu ve Dr. Mürvet Mutlu Karakaya konuşmacı olarak katıldı. Uzun araştırmalar sonucunda Özdeş’in hayatına dair bilinmeyenleri paylaşan konuşmacılar, denizcilik eğitiminin tarihine de ışık tuttu.

1937 yılında hayata gözlerini kapatan Özdeş, Türk denizciliğinin gelişmesi ve bir okul olarak kurulmasına öncülük etti.

Anma gününe aileden, emekli Büyükelçi Müfit Özdeş de onur konuğu olarak katıldı.

“Yüksek Deniz Okulu kapatılmamalıydı”

Yüksek Deniz Okulu mezunları, okullarının İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlanması ve yerleşkesinin taşınmasından dolayı memnun olmadıklarını dile getirdi.

Deniz Okulu mezunlarından Mustafa Kayhan, Yüksek Öğrenim Kurulu’nda (YÖK) ve İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde diplomalarının karşılığının bulunmadığını ifade etti.

 “Denizcilik eğitimi asla bitmez”

Denizcilik fakültesine en büyük hançerin 2003 yılında vurulduğunu belirten okul mezunlarından Levent Aksu, yatılı okumanın faydalarından bahsetti.

Aksu, “Denizcilik eğitiminde yatılı okumak, uzun süre birlikte kalacağın arkadaşını tanımak ve onunla iyi geçinebilmek için önemliydi. Denizcilik eğitimi yatılı olmaktan çıksa da asla bitmez çünkü bizde ağabey kardeş ilişkisi var. Bu bağ denizcilik için oldukça önemlidir ve asla kaybedilmemelidir” dedi.

Anma gününün sonunda konuşma yapan Tümamiral Cem Gürdeniz, “Denizciliğin öncüsü Hamit Naci Özdeş’i anma günümüzün ilkini bu yıl gerçekleştirdik. Sizlerin katılımıyla devam edeceğini düşünüyorum. Her yıl araştırmalarımızı devam ettirip yeni şeyler öğrenerek ilerleyeceğiz” dedi.

Hamit Naci Özdeş Kimdir?

1854-1937 yılları arasında yaşayan Özdeş, Bahriye Mektebi’ne gitmiş buradan deniz teğmeni rütbesi mezun olmuştur. Ticari denizciliğin öncüsü kabul edilen Özdeş, uzun yıllar Mekteb-i Bahriye’de ders vermiştir. 1909 yılında kendi imkânlarıyla ‘Milli Ticaret-i Bahriyye Tüccar Kaptan ve Çarkçı Mekteb-i’ni açmıştır. Okul bugün İTÜ Denizcilik Fakültesi adıyla eğitim vermektedir.


Bunları da beğenebilirsin