Denizcinin anasayfası

Haslet Soyöz’ün sergisi açıldı

Usta karikatürist ve ressam Haslet Soyöz’ün ‘Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri’ adlı resim sergisi Rahmi M. Koç Müzesi’nde açıldı.

Haslet Soyöz’ün “Türk Armatörleri Buharlı Gemileri” isimli sergisi denizcilik sektörü tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

Rahmi Koç Müzesi’nde ziyarete açılan sergide Sayöz’ün hurdaya giden veya ilk jenerasyon armatörlerin vefatıyla el değiştiren buharlı gemileri konu edinen sergisine denizcilik sektörü büyük ilgi gösterdi.

Sanat hayatında 40 yılı geride bırakan Haslet Soyöz’ün, “Türk Armatörleri Buharlı Gemileri” sergisine Koç Grubu Onursal Başkanı Rahmi Koç, Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve yönetim kurulu üyeleri ve İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır’ın yanısıra İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İlker Meşe ve Deniz Tarihçisi Osman Öndeş de katıldı.

Rahmi M. Koç Müzesi, usta karikatürist ve ressam Haslet Soyöz’ü ‘Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri’ başlıklı resim sergisiyle beşinci defa konuk ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda Soyöz’ün ‘Cennetin Gemileri’, ‘Delkos’tan Karaburun’a, ‘Vesait-i Havaiye, Berriye, Bahriye’ ve ‘Fenerler’ sergilerine ev sahipliği yapan müze, Türk ticaret donanmasının buharlı gemilerinin en güzel örneklerini sanatseverler ile buluşturuyor. Haslet Soyöz’ün 19 yağlı boya resminde hurdaya giden veya ilk jenerasyon armatörlerin vefatı nedeniyle el değiştiren gemiler yer alıyor. Ziyaretçiler, Türk denizci aileleri ve Türk ticari denizciliği için bir arşiv görevi gören sergiyi 11 Nisan’dan itibaren ziyaret edebiliyor.

Çizgi hikayeleri ile hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok ödül alan ressam Haslet Soyöz, “Çocukluğumdan beri maketçilik ve deniz en büyük meraklarımdı. Ama deniz sadece bir merak değil, bir sevgi. Herkes gibi ben de denizi seviyorum. Deniz durağan değil ve gökyüzü bu diyalektik oluşumda denizin işbirlikçisi. Bu yüzden resimlerimde denizi betimlemeyi seviyorum. Sergideki resimler için aylar süren bir araştırma süreci geçirdim, gemilerin hikayelerini dinledim, onlarla ilgili bilgi topladım. Resim ederken sadece portrelerini değil ruhlarını da yansıtmak istedim” dedi.


Bunları da beğenebilirsin