Denizcinin anasayfası

Havelsan ile Endonezya arasında yeni anlaşma

Endonezya’da düzenlenen savunma fuarı Indo Defence 2022’ye katılan HAVELSAN, yeni sözleşmelere imza attı.

Endonezya Deniz Kuvvetleri için inşa edilen KCR60 sınıfı ve OPV sınıfı gemilere savaş yönetim sistemi (SYS) ve savaş sistemi entegrasyonu sağlanmasına yönelik sözleşmeler, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in de katıldığı törenle Indo Defence 2022’de imzalandı.

HAVELSAN ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından geliştirilen Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemi’nin (ADVENT SYS) Endonezya donanmasında da kullanılması bekleniyor.

Indo Defence 2022’de, HAVELSAN, PT TESCO ve Endonezya Savunma Bakanlığı tarafından imzalanan sözleşme kapsamında; üç adet KCR 60 Sınıfı geminin Savaş Yönetim Sistemi, HAVELSAN tarafından sağlanacak.

Ayrıca HAVELSAN, DRU Tersanesi ve Endonezya Savunma Bakanlığı tarafından imzalanan sözleşme kapsamında da iki adet Açık Deniz Karakol Gemisine ADVENT SYS entegre edilecek.

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemi ADVENT’in Endonezya’ ya ihraç edilmesiyle ilgili olarak, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın yönlendirmeleri ile Endonezya’da 2 yıl önce çalışmaya başladıklarını söyledi. Nacar, “Bu ülkede yaklaşık 2 yıl boyunca harcadığımız emeğin karşılığını özellikle savaş yönetim sistemiyle aldık.” dedi.

“Dijital birlikler, otonom sistemler, sahil güvenlik sistemi gibi ürünlerimizle de buradaki varlığımızı güçlendirmek istiyoruz.” ifadelerini kullanan Genel Müdür Nacar, paraşüt ve atış simülatörlerine yönelik de sözleşmeler ve iş birliği protokolleri yaptıklarını belirterek, özellikle sivil havacılık tarafında Boeing, Cessna gibi uçaklara ait simülatörlerin konumlanmasıyla ilgili iş birliği anlaşmaları yaptıkları bilgisini verdi.

Fuara katılan Türk şirketleri arasında ASELSAN, Baykar, FNSS, HAVELSAN, Nurol Makina, OTOKAR, ROKETSAN, Samsun Yurt Savunma, Sarsılmaz, STM, TAIS ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii de yer aldı.

Indo Defence Fuarı, Endonezya’nın yanı sıra Asya Pasifik ülkeleri savunma sanayi sektörü öncüleri için önemli ve stratejik bir buluşma noktası olma özelliği taşıyor. Fuar, deniz; kara ve havacılık açısından bölgedeki en önemli savunma sanayi fuarlarından biri olarak kabul edilmekle birlikte bu yıl da çok sayıda yerli ve yabancı firma ve heyet ağırladı.


Bunları da beğenebilirsin