Denizcinin anasayfası

Hintli denizciler için yardım fonu oluşturuldu

Hindistan'daki yaygın COVID-19 salgınından etkilenen denizcileri ve ailelerini desteklemek için 1 milyon dolarlık bir acil yardım fonu oluşturuldu.

Dünyanın önde gelen denizci sosyal yardım kuruluşları ve diğer denizcilik sektörü paydaşlarından oluşan bir grup, Hindistan’daki yaygın COVID-19 salgınından etkilenen denizcileri ve ailelerini desteklemek için 1 milyon dolarlık bir acil yardım fonu başlattı.

Hindistan’daki son dalgalanmadan önce bile, tahmini 200 bin denizci, pandeminin tetiklediği mürettebat değişikliği krizinden etkilenmeye devam etmiş, bazı durumlarda üzerinde anlaşılan sözleşmelerin ötesinde aylarca gemilerde mahsur kalmıştı. Dünyadaki 1,5 milyon denizcinin çoğuna ev sahipliği yapan Hindistan’daki günlük COVID-19 vakası sayısı günde 400 binin üzerine çıktı ve bazı büyük limanların denizciler için gemi mürettebatı değişikliklerini yasaklamasına neden oldu.

Rakamlardaki artışa yanıt olarak, The Mission to Seafarers, ISWAN, Sailors ‘Society ve diğerleri tarafından desteklenen The Seafarers’ Charity (eski adıyla Seafarers UK) dahil olmak üzere uluslararası denizci sosyal yardım kuruluşları acil destek sağlamak için denizcilik endüstrisine birleşik bir çağrı yaparak bir araya geldi. Uluslararası Denizciler Yardım Fonu aracılığı ile Hindistan’dakil denizcilere ve ailelerine verilmek üzere 1 milyon dolarlık yardım fonu oluşturdu.

Delmar Safety

Fonu yönetecek ve denetleyecek olan The Seafarers ‘Charity’nin İcra Kurulu Başkanı Catherine Spencer, “Halihazırda kritik bir durumun her geçen saat daha da umutsuz hale geldiği Hindistan’dan gelen sahneler karşısında hepimiz şok olduk. Hindistan, salgına karşı mücadelesinin ön cephesinde bir krizle karşı karşıya ve son bu kriz denizcileri ve ailelerini doğrudan etkiliyor.” açıklamasını yaptı.

Sektördeki kuruluşlara seslenen Catherine Spencer, “Uluslararası Denizciler Yardım Fonu’nu oluşturmak için güçlerimizi birleştirerek amacımız, denizcilerin küresel olarak karşı karşıya kaldıkları krizin aciliyeti hakkında net bir mesaj göndermektir; Desteğin olabildiğince hızlı bir şekilde sunulmasını sağlamak için kaynaklarımızı bir araya getiriyoruz. Nakliye sektöründeki şirketlere ve bireylere sesleniyoruz. Bu büyük sektör, ağırlığını fonun arkasına koyar ve fonu desteklemek için bağış yaparsa bir farkıntalık yaratabiliriz” dedi.

Bu arada Hindistan’daki denizcilere verilmek üzere oluşturulan yardım fonuna Anglo-Eastern, Ardmore Shipping, Cargill, Hafnia, IRI (Marshall Islands Flag), MSC, Pacific Basin ve V.Group dahil olmak üzere büyük denizcilik firmaları imza attı.

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreteri Kitack Lim,fonu desteklediğni belirterek “COVID-19 salgını tüm dünyada büyük bir krize neden olmaya devam ediyor. Şu anda bununla mücadele eden herkese gönülden desteğimi sunuyorum. Bu benzeri görülmemiş zamanlarda denizcilere ve ailelerine yardımcı olmak için endüstri tarafından yönetilen bu acil durum fonunun kurulduğunu öğrenmekten memnuniyet duyuyorum ” açıklamasını yaptı.

Uluslararası Deniz Ticaret Odası Başkanı Esben Poulsson ise fonun oluşturulmasından duyduğu memnuniyeti belirterek ”Denizci hayır kurumlarının bir araya gelmesi, kısa vadede önümüze çıkan zorluğun ve ileriye bakmanın büyüklüğünü gösteriyor. Gemi sahiplerini ve denizcilik sektöründe çalışan herkesi bu girişimi desteklemeye ve şu anda denizci hayır kurumlarına olan katkınızı artırmayı düşünmeye çağırıyorum. Denizcilik camiası bir araya geldiğinde zorlukları aşabilecektir” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin