Denizcinin anasayfası

Hoş geldin Blueanalytica

İTÜ Denizcilik Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Metin Çelik ve Dr. Kadir Çiçek’in kurduğu arge ve bilişim şirketi Blueanalytica Kabotaj Bayramı’nda tescillenerek faaliyetlerine başladı.

 

İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) öğretim üyeleri Prof. Dr. Metin Çelik ve Dr. Kadir Çiçek’in kurduğu Blueanalytica Denizcilik ArGe ve Bilişim Teknolojileri şirketi, Kabotaj Bayramı’na denk gelen 1 Temmuz 2021 günü tescillenerek faaliyetlerine başladı.

Delmar Safety

Firma, Blueanalytica/Blue Digital Focus Girişimi olarak, 4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu çerçevesinde, 20 Nisan 2021 tarihi itibarıyla Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezinde ön araştırma ve kurumsal yapılanma çalışmalarına başladı.

Firmanın kurucu ortakları, 20 Nisan-22 Haziran tarihleri arasında Girişimcilik Eğitim Programına katılarak, “Blue Digital Focus” konsept önerisi sunumu ile programı başarı ile tamamladılar. Program çerçevesinde, girişimcilik ekosistemi, iş modelleri, Pazar araştırması ve yatırım süreçleri gibi konularda eğitim modülleri tamamlandı, Koç Digital Çözümler A.Ş. yöneticisi ile iş geliştirme ve yaygınlaştırma ile ilgili konularda mentörlük görüşmeleri gerçekleştirildi.

Hedef yeni nesil bilgi teknolojileri

Blueanalytica Denizcilik ArGe ve Bilişim Teknolojileri’nin başlangıç hedefi, denizcilik organizasyonlarının dijital dönüşümüne yönelik veri analitiği destekli modüler ve entegre bilgi teknolojileri çözümlerini üretmek olarak açıklandı. Bu aşamada, gemilerin ve deniz araçlarının sevk ve idaresine yönelik yönetim, operasyon, eğitim ve denetim süreçlerinin dijitalizasyonuna odaklanıldı. İlerleyen periyotta, denizcilik endüstrisinin yeni nesil ihtiyaçlarına yönelik ileri ar-ge uygulamaları ve bilgi teknoloji çözümleri geliştirerek deniz analitiği değer zinciri oluşturan uluslararası bir platform ile markalaşma öngörülüyor.

Akademisyen ve uzmanlarla genişleyecek

Firmanın kurucu ortakları Prof.Dr. Metin Çelik ve Dr.Öğr.Üyesi Kadir Çiçek, ulusal ve uluslararası düzeyde geniş iletişim ağı ve denizcilik alanında birçok proje ve bilimsel çalışma deneyimlerine sahip. Şirketin proje ekibi, proje esaslı görevlendirmeler ile gemi makineleri işletme mühendisliği, deniz ulaştırma işletme mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği, makine mühendisliği gibi alanlardan akademisyenler ve uzmanlar ile genişletilecek.

Dört farklı dikeyde ürün

Blueanalytica Denizcilik ArGe ve Bilişim Teknolojileri A.Ş., “dijitalleşme”, “analitik çözümler”, “gelecek yetenekler” ve “akıllı uygulamalar” olmak üzere dört farklı dikeyde sunacağı ürünleri, denizcilik, sigortacılık, enerji, petrol ve doğalgaz endüstrilerinde yaygınlaştırmayı planlıyor. Firmanın ilerleyen dönemlere yönelik hedeflerini çevrimiçi bir etkinlikle de paylaşacak.


Bunları da beğenebilirsin