Denizcinin anasayfası

Hulusi Akar: Mayın avlama gemilerimiz teyakkuzda

Bakan Akar "Mayın avlama gemilerimiz, deniz karakol uçaklarımız hepsi teyakkuz hâlinde’’ dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Karadeniz’de tespit edilen mayınlarla ilgili konuştu. Bakan Akar, gelen ihbarların değerlendirmeye alındığını ve ekiplerin mayınları imha ettiğini söyledi.

Ukrayna’nın Karadeniz kıyısından kopan mayınların İstanbul Boğazı’na sürüklendiği yönündeki haberler endişe yaratmış, ardından ise Boğaz’da mayın tespit edilmesi bu endişeleri tırmandırmıştı. İstanbul Boğazı’ndaki mayının imha edilmesinin ardından ekipler de hummalı bir çalışmaya girişti.

“Mayınla mücadele teknik bir konu”

Delmar Safety

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da bölgedeki son duruma ilişkin bilgi verdi. Mayınla mücadelenin teknik bir konu olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin çalışmaları, konsepti kapsamında yer aldığını vurgulayan Akar, “Mayın avlama gemilerimiz, deniz karakol uçaklarımız hepsi teyakkuz halinde. Alınan her ihbar anında değerlendiriliyor ve gereği yapılıyor. Tespit edilen mayınlar emniyetli bir şekilde anında imha ediliyor” diye konuştu.

Nerden geldikleri net belli değil

Koptuğu ifade edilen mayınların sayısına yönelik soruya Akar, “Ortada konuyla ilgili birbiriyle çelişen ifadeler var. Biz gerekli önlemlerimizi aldık, almaya devam ediyoruz.” yanıtını verdi. Mayınların nereden geldiği ve kaynağına yönelik soru üzerine Bakan Akar, “Ukrayna’da döşenen mayınlar mı geldi yoksa başka mayınlar mı devreye girdi, bu konuda emin olmadan bir şey söylemek doğru olmaz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Denizcilere uyarı yapıldı

Tüm denizcilerin konuyla ilgili uyarıldığını, NOTMAR yayımlandığını aktaran Akar, şunları söyledi: “Herkesin gözü kulağı görülebilecek olası mayınlarda. Tespitin hemen ardından anında müdahale ediliyor. Müdahale için SAS timleri bölgeye ya denizden ya da helikopterle havadan intikal ediyorlar. Mayınlar yerinde veya emniyetli bölgeye çekilmek suretiyle anında imha ediliyor. Mayınla mücadele Türk Silahlı Kuvvetlerinin hakim olduğu, başarılı olduğu bir konudur. Çok şükür bu çalışmalarda son derece başarılı olduğumuz da herkes tarafından görüldü.”

” Mayınlar bizim alanımızda tespit ediliyor”

“Mayınların tespiti konusunda Rusya ile bir iş birliği var mı?” sorusu üzerine Bakan Akar, “Hayır. Mayınlar bizim alanımızda tespit ediliyor, Rusya veya Ukrayna tarafında değil. Bu kapsamda Karadeniz’e kıyısı olan Romanya ve Bulgaristan ile iş birliğimiz var. Rusya ile iş birliğimiz ayrı. Bizim ticari gemilerimizin gelişleri konusunda Ruslarla gerekli koordinasyonu yaptık.” şeklinde konuştu.

“Keşif ve gözetleme görevi devam ediyor “

Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı yüzer ve uçar unsurların Batı Karadeniz’de mayın arama faaliyetlerini sürdürdüğünü duyurdu. Bakanlık çalışmalardan görüntüler de paylaştı. Milli Savunma Bakanlığı, son zamanlarda özellikle İstanbul Boğazı ve çevresinde ortaya çıkan deniz mayınları konusunda arama, keşif ve gözetleme görevlerine ağırlık verdi. Konu hakkında Milli Savunma Bakanlığı’na ait sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımda, “Deniz Kuvvetlerimize bağlı yüzer ve uçar unsurlarımız, Batı Karadeniz’de (İstanbul Boğazı yaklaşma sularında) mayın arama faaliyeti kapsamında keşif ve gözetleme görevine devam ediyor” denildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan açıklama

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, Türk uzmanlar tarafından 2 mayının tespit edilerek etkisiz hale getirildiğini hatırlatarak, fırtına sonucu çıpalarından kurtulan Ukrayna’ya ait mayınların hala Karadeniz’de sürüklenme riskinin bulunduğunu açıkladı.

Ukrayna’nın Rus gemilerine karşı Karadeniz’e döşediği ve fırtına sonucu çıpalarından kurtularak sürüklenen mayınlar tehlike saçmaya devam ediyor. Rusya Ulusal Savunma Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev düzenlediği basın toplantısında, daha önce Ukrayna’ya mayınlarla ilgili uyarılar yaptıklarını ve Türk uzmanlar tarafından tespit edilen 2 mayının etkisiz hale getirildiğini hatırlatarak, “Türkiye tarafı, İstanbul Boğazı’nda ve Karadeniz’de Bulgaristan sınırı yakınında bu türden iki mayını tespit etti. Sadece şans eseri ve Türk uzmanların dikkati ve yüksek profesyonelliği sayesinde mayınlar tespit edilerek etkisiz hale getirildi. Boğazlardan geçen gemiler zarar görmedi. Çıpalarından kopan Ukrayna mayınları Karadeniz’de sivil seyrüseferi tehdit ediyor” dedi.

Karadeniz’de yaşanan gerilimden dolayı Ukrayna’yı suçlayan Mizintsev, Ukrayna tarafından 60’tan fazla yük gemisinin de limanlarda rehin tutulduğunu savunarak, “Rusya’nın tüm çabalarına rağmen Ukrayna tarafı limanlarında 60’tan fazla yabancı gemiyi tutmaya devam ediyor. Kiev tarafının iç sularda ve karasularında oluşturduğu bombalama tehdidi ve mayınların oluşturduğu risk nedeniyle gemiler limanlardan ayrılamıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de görülen 2 mayının ardından Romanya’da da bir mayın ortaya çıkmıştı. Romanya Donanması, Capu Midia bölgesi açıklarında tespit edilen mayının imha edildiğini duyurmuştu.


Bunları da beğenebilirsin