Denizcinin anasayfası

Hüseyin Kaptan’dan Pazarspor kitabı

Uzun yıllarını denizde geçiren Kaptan Hüseyin Yangın’ın deniz kadar sevdiği bir başka şey de, doğduğu Rize’nin Pazar ilçesinde kurulan Pazarspor futbol kulübüydü. Kulübün başkanlığını da yapan Kaptan Hüseyin Yangın, Pazarspor’un hikayesini ‘Sevdamın Rotası-Pazarspor’ kitabıyla satırlara döktü. Deniz ve denizcilik sevdasına da yer verilen kitap Yalın Yayıncılık’ın internet sitesinden temin edilebiliyor.

Gerçek hayat hikayesi

1968 yılında kurulan Pazarspor’la ilgili tüm bilinmeyenler ve merak edilenlerin yer aldığı kitapta, bir insanın dürüstlükten, prensiplerinden ve doğru bildiğinden şaşmadan hayatta neler başarabileceğini gösteren gerçek bir hayat hikayesi anlatılıyor.

Ne söylediler
Kitapta Hüseyin Yangın’la birlikte Pazarspor için çalışma fırsatı bulan futbolcular ve teknik adamlar da görüşlerini bildirdi. Teknik adamlar ve futbolcular Hüseyin Yangın ve Pazarspor için şunları söylediler:

Teknik adamlığa onunla başladım

Eski milli futbolcu ve teknik direktör Oktay Çevik: “Teknik adamlığa onunla başladım, sayısız hatalar yaptım, geliştim, büyük camialar çalıştırdım ama hiçbir Başkanla onu kıyaslayamadım. Onun futbola, futbolcuya, teknik adama, dolayısıyla insana verdiği değere hep saygı duydum. Bana ne zaman ihtiyaç duysa hep yanında oldum, ona hayır demedim. Liglerin bitmesine dört maç kala da gittim, Göztepe’yi şampiyon yapıp Süper Lig’e çıkardıktan sonra da gittim. Süper Lig’e takım çıkartıyorsunuz fakat 3. Lig’e geri dönmeyi göze alıyorsunuz. Bu kolay verilecek bir karar değildir ama karşınızdaki Başkan Hüseyin Yangın’sa ve onun bir kulübü yaşatmak için verdiği mücadelenin ve özverinin şahidiyseniz, özellikle gençlere, futbolcu olarak değil insan olarak yaptığı büyük katkının tanığıysanız ve bu oyunun sadece futbol olmadığının farkındaysanız ona hayır diyemezsiniz.

Disiplini ile başarılı olmuştur

Teknik direktör Mustafa Reşit Akçay: “Hüseyin Yangın zor bir adamdır. Zor bir yaşamdan en tepeye çıkan bir yol izlemiş ve çocukluğunda karşılaştığı zorlukları unutmadan, gençliği ve olgunluğunda uyguladığı çalışma disiplini ile başarılı olmuştur. Bu yönde de topluma bu yolculuğunda izlediği stratejilerle ilgili seminerler verebilir. Nasıl başarılı bir iş insanı olduğunu genç insanlara anlatarak onlara çok büyük katkılar yapabilir.”


Bunları da beğenebilirsin