Denizcinin anasayfası

ICS ile IRENA arasında dekarbonizasyon için güç birliği

ICS ve IRENA, denizcilik endüstrisinin karbondan arındırılması ve yenilenebilir deniz yakıtlarına geçiş konusunda bir çalışma anlaşması imzaladı..

Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS), Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) ile denizcilik endüstrisinin karbondan arındırılması ve yenilenebilir deniz yakıtlarına geçiş konusunda  IRENA Meclisi 2022’nin on ikinci oturumunda ortaklık anlaşması imzaladı.

Ortaklık, ICS ve IRENA’nın denizcilik sektörünün karbondan arındırılmasına yardımcı olması için önümüzdeki iki yıl boyunca ortak çalışacak. Ayrıca, endüstrinin, deniz taşımacılığının karbondan arındırılmasında yenilenebilir enerjinin artan rolüyle ilgili konularda 160’tan fazla ülke ve bölgeden oluşan IRENA’nın küresel üyeliği ile daha yakın çalışmasını sağlayacak.

Kuruluşlar, denizcilik sektörüyle ilgili enerji arzı ve talebiyle ilgili düzenli bir bilgi alışverişi ve hem ulus devletler hem de denizcilik endüstrisi için yeşil hidrojen ve amonyak gibi gelecekteki yakıt senaryoları hakkında veri alışverişi kuracak.

Delmar Safety

Anlaşma hakkında konuşan ICS genel sekreteri Guy Platten “Gemilere güç sağlamak için karbon yoğun yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltmamız gerekiyor, çünkü önümüzdeki yıllarda küresel filonun ülkelere sıfır karbon yakıtı göndermesi gerekecek. IRENA ile olan yeni stratejik ortaklığımız, yeşil yakıtların taşınmasının kendisinin yeşil olmasını sağlamak için hayati bir adımdır. Denizcilik sektörünün sıfır emisyonlu yakıtlara geçişi kolaylaştırmak için üreticilere ve tüketicilere yaklaşmaya devam etmesi hayati önem taşıyor ve sıfır emisyonlu geçişe engel değil çözümün önemli bir parçası.” açıklamasını yaptı.

IRENA Genel Direktörü Francesco La Camera,  ise “Denizcilik sektörü, küresel iklim gündemine olumlu katkıda bulunmasını sağlamak için önemli düzeyde yatırım ve işbirliği gerektiriyor. Bu zorlukları çözmek için, endüstriyi ve politika topluluğunu bir araya getiren büyük bir net sıfır koalisyonu oluşturma çabalarına devam etmeliyiz. Bu anlaşma bu yönde bir başka olumlu adımdır” dedi.

İki kuruluş, denizcilik sektörünün enerji arzı ve talebi hakkında düzenli olarak bilgi alışverişinde bulunacak ve yeşil hidrojen ve amonyak gibi gelecekteki yakıtlar için senaryolar hakkında veri alışverişinde bulunacak. IRENA’nın hesaplamalarına göre denizcilik, hidrojen, amonyak, biyoyakıtlar ve yenilenebilir kaynaklardan elektrifikasyona geçerek 2050 yılına kadar emisyonlarını yüzde 80 oranında azaltabilir.


Bunları da beğenebilirsin