Denizcinin anasayfası

IFSMA : “Denizcinin haysiyeti korunmalı”

Uluslararası Gemi Kaptanları Dernekleri Federasyonu (IFSMA), Doğu Akdeniz’de durdurulup izinsiz arama yapılan Arkas Denizciliğe ait Roseline A gemisine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

“Operasyonlar denizcilerin haysiyeti korunarak yürütülmeli”

Uluslararası Gemi Kaptanları Dernekleri Federasyonu (IFSMA) tarafından Roseline A gemisine ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yerildi:

Delmar Safety

Uluslararası Gemi Kaptanları Dernekleri Federasyonu (IFSMA) Başkanı, üyelerinden birinin, Güneybatı Peloponnese açıklarında, Libya’nın Misrata kentine masum bir şekilde yiyecek ve insani yardım malzemesi taşıyan Türk bayraklı bir konteyner gemisinin karıştığı bir olaydan haberdar edildi. 

Gemi, 2292 (2016) ve 2526 (2020) Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararı gereğince Libya’ya silah veya ilgili malzeme taşıdığından şüphelenilen gemilerin Libya açıklarında açık denizlerdeki teftişlerini yürütmek üzere yetkileri altındaki EUNAVFOR MED güçleri tarafından Irini Operasyonu sebebiyle  durduruldu ve arandı. 

Türkiye’nin Irini Operasyonu tarafından geminin denetlenmesine izni vermeyi reddettiğine dair resmi bildiriminin ardından, denetim güçlerini geri çekti ve geminin planlanan geçişine devam etmesi için serbest bırakıldı. Denetimin, gemide yasadışı malzeme olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadığı unutulmamalıdır.

IFSMA, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, bu tür operasyonları yürüten tüm kuvvetleri, denizcilerin temel insan haklarını ve haysiyetini koruyacak şekilde yürütmeleri konusunda teşvik eder.

“Uluslararası denizcilik camiasında farkındalık sağlandı”

Türk Uzak Yol Gemi Kaptanları Derneği (TÜRKKAPDER) Genel Sekreteri Kapt. Zafer Akbulut, IFSMA açıklamasına ilişkin şöyle konuştu: “Arkas Denizciliğe ait Roseline A gemisine yapılan hain saldırı sonucu üyesi oldugumuz Uluslararası Gemi Kaptanları Federasyonu (IFSMA) 2. Başkanı Willi WITTIG ile görüştük. Bu görüşme sonucu uluslararası denizcilik camiasında farkındalık saglandığını söyleyebiliriz.”


Bunları da beğenebilirsin