Denizcinin anasayfası

İki ARES 85 HERCULES daha Umman yolunda

Önce Denizcilik Dergisi’nde

Türkiye’den Umman’a cumhuriyet tarihimizin ilk askeri gemi ihracat projesini gerçekleştiren Antalya merkezli ARES Tersanesi, Umman Sahil Güvenlik Komutanlığı ile imzalanan sözleşme kapsamında 2 ve 3’üncü gemileri denize indirdi. Botlar, Kalifikasyon testlerinin tamamlanmasının ardından teslim edilecek. ARES, 14 adet ARES 85 HERCULES Süratli Devriye Botu’ndan ilkini 2020 yılının başında teslim etmişti.

55 mile ulaşıyor

Delmar Safety

ARES Shipyard CEO’su Özgün Utku Alanç, Umman ve Basra Körfezi’nde silah ve uyuşturucu kaçakçılığı, yasadışı göç faaliyetlerinin önlenmesi ve kritik sahil tesislerinin korunması amacıyla kullanılacak olan ARES 85 HERCULES Süratli Devriye Botları’nın 55 deniz mili sürate ulaşabildiğini söyledi.

Özel harekat için RHIB bot

Üzerinde uzaktan komutalı, 12.7mm otomatik silah sistemi bulunan botların askeri radar, elektro optik ve gece görüş sistemlerine sahip olduğunu dile getiren Alanç, “Bununla birlikte korsanlıkla mücadele kapsamında büyük gemilere yanaşma (boarding) ve özel harekat personeli çıkarmak amacıyla kıç güvertesinde bir adet yüksek süratli RHIB bot bulunuyor” dedi.

Yüzde yüz milliyiz

Üretimin ve ihracatın devamlılığına en çok ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğini söyleyen Alanç, yüzde yüz milli sermayeli tersane olarak Türkiye’den Umman’a askeri gemi ihracat projesini geçen yıl hayata geçirdiklerini bildirdi.

Umman Sahil Güvenlik Komutanlığı ile imzalanan sözleşme kapsamında geçen yıl üretim faaliyetine başlanan 14 Ares 85 Hercules Süratli Devriye Botu’nun ilkini bu yılın başında teslim ettiklerini dile getiren Alanç, “Yaklaşık üç yıl sürecek proje çerçevesinde ikinci ve üçüncü botları da tamamladıklarını vurgulayan Alanç, “İkinci ve üçüncü botlar, birkaç gün önce Antalya Serbest Bölgesi’nde denize indirildi. Kalifikasyon testlerinin tamamlanmasının ardından botlar, gelecek ay Umman’a teslim edilecek” dedi.

Tüm sistemleri mevcut

Alanç, botların Umman ve Basra Körfezi’nde silah ve uyuşturucu kaçakçılığı, yasa dışı göç faaliyetlerinin önlenmesi ve kritik sahil tesislerinin korunması amacıyla kullanılacağını söyledi.

Üzerinde uzaktan komutalı, otomatik silah sistemi bulunan botların, askeri radar, elektro optik ve gece görüş sistemlerine sahip olduğunu anlatan Alanç, “Ayrıca korsanlıkla mücadele kapsamında büyük gemilere yanaşma (boarding) ve özel harekat personeli çıkarmak amacıyla kıç güvertesinde bir adet yüksek süratli RHIB bot bulunuyor. Ares 85 Hercules Süratli Devriye botlarında operatör personelin korunması amacıyla milli balistik koruma sistemi de yer alıyor” diye konuştu.

200 Ummanlı personele eğitim

Alanç, sadece bot üretimini gerçekleştirmediklerini, 7 yıl gövde garantisi verilen süratli devriye botları için tersanenin deneyimli entegre lojistik destek ekibince de 200 Ummanlı personele kapsamlı eğitim verildiğini söyledi.Eğitimlerin yaklaşık 300 gün sürdüğünü aktaran Alanç, Umman’a konuşlandırılan bir teknik ekiple de Umman Sahil Güvenlik Komutanlığına 7 gün 24 saat destek sağlandığını sözlerine ekledi.
Kaynak Yeniçağ: Basra Körfezi için üretilen 2 bot denize indirildi

7 yıl gövde garantisi verilen Süratli Devriye Botları için, tersanenin deneyimli Entegre Lojistik Destek ekibi tarafından son kullanıcılara 200 gün sürecek olan kapsamlı bir eğitim veriliyor. Bununla birlikte Umman’a konuşlandırılan bir teknik ekiple Umman Sahil Güvenlik Komutanlığına 7/24 destek sağlanıyor.

ARES 85 HERCULES’in özellikleri

Uzunluk : 25.95 m
Genişlik : 5.85 m
Derinlik : 1.20 m
Deplasman : 70 Tons
Klas ve survey : BV, TL / HSC-N


Bunları da beğenebilirsin