Denizcinin anasayfası

İki çıkarma gemisi daha deprem bölgesinde

TCG Ç-154 ve TCG Ç-156 çıkarma gemileri de deprem bölgesinde kullanılacak iş makineleri ile İskenderun’a çıkarılıyor.

Deniz Kuvvetlerimizin TCG Ç-154 ve TCG Ç-156 çıkarma gemileri de deprem bölgesinde kullanılacak iş makineleri ile İskenderun’a intikal ediyor.

Süratli Amfibi Çıkarma Gemilerinin teknik özellikleri
– Gemiler tek gövdeli deplasman tipi olarak tamamen çelik sacdan inşa edildi.
– Köprü üstü ve üst binanın tamamı 100 metreden atılacak makineli tüfek mermilerine karşı balistik korumalı.
– Servis ömrü 30 yıldan fazla olacak şekilde tasarlandı.
– Tam yüklü deplasman 1147,5 Ton, gemi boyu 79,95 metre, gemi eni 11,75 metre, tam yüklü durumda baş draftı bir metreden az, kıç draftı ise 2,5 metreden az olan gemi, 2 adet 16 silindirli, 2320 kW gücünde ana makine ile iki şaft ve iki sabit pitçli pervane ile tahrik ediliyor. Geminin hızı, tam yük deplasmanında yüzde 100 makine yüklenmesiyle maksimum sürati 18 knottan, boş yük deplasmanında yüzde 100 makine yüklenmesiyle maksimum hızı 19 knottan fazla.
– Geminin seyir siası yakıt kapasitesinin yüzde 90’ını kullanarak bin 400 deniz milinden fazlayken, gemide yedi gün ikmal yapmadan denizde kalmaya yetecek ikmal malzemesi bulunuyor. iki subay, dört astsubay ve 16 personel için yatak yeri mevcut olan gemi, 200 ton yük ya da 260 tam teçhizatlı personeli taşıma kapasitesine sahipken yük güvertesi 420 ton kargo tasarlayacak şekilde kuvvetlendirilmiş durumda.
– Baş tarafa konuşlu iki adet 25 milimetrelik stabilize toplar ve köprü üstü rimot kontrol sistemiyle uzaktan kullanılabilmektedir. Ayrıca iki adet 12,7 milimetrelik makineli tüfeğin de bulunduğu gemi nin yaşam mahalli de yaz ve kış şartlarına göre de iklimlendirilmiş durumda.

 


Bunları da beğenebilirsin