Denizcinin anasayfası

İlk elektrikli tanker gemilere yakıt taşıyacak

Tokyo merkezli Asahi Tanker için inşa edilen dünyanın ilk tamamen elektrikli yakıt tankeri E5 önümüzdeki yıl denize iniyor. Tam boyu 60 metre olan E5 tankerinin 3,5 megavat saatlik (MWh) enerji depolama sistemi, yaklaşık 40 Tesla Model S otomobilin pil takımı boyutlarında.

Saatlerce şarj gerekmeyecek

Pilleri tedarik eden Corvus Energy’den Sean Puchalski, geminin bu boyuttaki pillerle saatlerce şarj edilmeden hareket edebileceğini iddia etti. Puchalski, “Küresel olarak kıyı denizcilik pazarı için bir sahil başı olduğunu görüyoruz. Boyut ve enerji talebi bakımından benzer birçok kıyı yük gemisi türü var” dedi.

Yüzlerce elektrikli gemi var

20 yıl önce hayal bile edilemeyen tamamen elektrikli gemilerin sayıları şimdilerde yüzlerle ifade ediliyor. Elektrikli gemilerin bir çoğu, operatörlerinde CO2 emisyonları ve sülfür dioksit ve nitrojen oksit gibi toksik hava kirleticileri konusunda sıkı kısıtlamalarla karşı karşıya kaldığı Norveç fiyortlarındaki yolcu ve araba feribotları. Ancak 2021 yılı sonunda denize inecek 80 metrelik konteyner gemisi Yara Birkeland da tamamen elektrikle çalışacak.

Yanmayan yakıtla gidecekler

Sean Puchalski’ye göre İMO’nun getirdiği emisyon mecburiyeti gemi operatörlerini daha temiz yakıtlara yönlendiriyor. Uzak yollarda çalışan gemiler için şarjlı bataryalar yerine, yakıtı yakmadan kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren büyük ölçekli hidrojen yakıt hücresi sistemleri geliştirdiklerini anlatan Sean Puchalski, “İlk kombine sistemi 2023 yılına kadar sergilemeyi planlıyoruz” dedi.


Bunları da beğenebilirsin