Denizcinin anasayfası

İlk M-FSRU için LNGC dönüşümü tamamlandı

GAS Entec, KARMOL için dünyanın ilk Modüler Yüzer Depolama ve Yeniden Gazlaştırma Ünitesine (M-FSRU) dönüşümünü tamamladı.

AG&P’nin yan kuruluşu Gas Entec, KARMOL için dünyanın ilk faal Modüler LNG Yüzer Depolama Yeniden Gazlaştırma (M-FSRU) ünitesini inşa etmek için sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) taşıyıcısının dönüşümünü tamamladı.

GAS Entec, 125.000 cbm LNG taşıyıcıyı, birim başına 15 ila 300 mmscfd ölçekleme kapasitesine sahip 84 mmscfd M-FSRU’ya dönüştürdü. Gemi, Türk Karpowership ile Japon Mitsui OSK Lines (MOL) arasındaki ortak girişim olan KARMOL’a hizmet verecek.

AG&P’ye göre, bu M-FSRU, dünyanın ilk modüler yüzer LNG yeniden gazlaştırma terminali ve LNG’den Karpowership’in Dakar Limanı’ndaki Karadeniz Powership Ayşegül Sultan’a ait 236 MW’lık yüzer enerji santraline gaz sağlıyor. Bu yüzen kompleks, Senegal’de kıyı tabanlı şebekelere hizmet edecek.

Ayşegül Sultan enerji santrali daha önce Batı Afrika ulusunun enerji talebinin yaklaşık yüzde 15’ini karşılamak için ağır akaryakıt kullanıyordu.

Gas Entec, rekor bir sürede deniz tabanlı M-FSRU LNG yeniden gazlaştırma terminalini birkaç çekici yenilik içerecek şekilde tasarladı:

-Ölçeklenebilirlik; Gas Entec’in patentli RegasTainer teknolojisi, FSRU’nun kapasitesini en aza indirilmiş aksama süresiyle 15’ten 300 mmscfd’ye yukarı ve aşağı ölçeklendirme esnekliği sunar ve bir pazarda güç gereksinimleri arttıkça geminin yeniden kullanılmasına olanak tanır.

-Düşük işletme maliyeti: Çeşitli pompaların yükünü önemli ölçüde azaltan özel teknoloji ve tasarım, işletme maliyetlerini önemli ölçüde azaltıyor.

-Kolay bakım: Tanklar, pompalar ve RegasTainer özellikle kolay bakım için tasarlandı ve yüksek kullanılabilirlik gereksinimlerini uygulanabilir ve uygun hale getirdi.

KARMOL yönetim kurulu üyesi Gökhan Koçak , “Bu, KARMOL ve Afrika için büyük bir an. M-FSRU’nun başarıyla tamamlanmasıyla, Senegal, Batı Afrika’da temiz gaz enerjisine geçiş yapan ve yüksek emisyonlu yakıtları LNG ile değiştiren ilk ülke olacak… Yeniden gazlaştırılmış LNG’yi Karpowerships’in yüzer güç mavnasına güvenilir bir şekilde teslim edeceğiz ve gururla geçeceğiz Bu temiz enerjiyi ticari açıdan zorlayıcı bir şekilde şaşırtıcı, yüksek büyüme hızına sahip Senegal ülkesine ulaştıracağız.” açıklamasını yaptı.

GAS Entec CEO’su Chong-Ho Kwak da şunları söyledi: “LNG taşıyıcısının modüler bir FSRU’ya dönüştürülmesini tasarlamamız ve yönetmemiz istendiği için onur duyuyoruz. Afrika’da ve dünyada bir lider olan Karpowership’in Gas-to-Powership projesini operasyonel hale getiren bu önemli temiz yüzer, ölçeklenebilir terminali Senegal’e teslim etmekten büyük heyecan duyuyoruz.”

Karpowership, Ağustos 2019’dan bu yana 235 MW kapasiteli bir Ayşegül Sultan Powership gemisiyle Senegal’in elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’ini karşılıyor.

Africa Energy Outlook 2019 raporuna göre, Senegal genelinde nüfusun elektriğe erişim oranı  yüzde 69. Bu oran kentlerde yüzde 92 iken, kırsal alanlarda yüzde 42’de kalıyor. Senegal devleti 2025 yılına kadar nüfusun elektriğe erişim oranını yüzde 100’e çıkarmayı hedefliyor. Bunu başarmak için de, ithal edilen sıvı yakıtlara olan bağımlılığı azaltmaya ve kırsal alanlardaki elektrik erişimi oranlarını artırarak elektrik üretim maliyetlerini düşürmeye odaklanıyor.


Bunları da beğenebilirsin