Denizcinin anasayfası

İLKFER’den “gemide su” el kitabı

İLKFER Grup tarafından yayınlanan ve gemilerde su kullanımını konu alan el kitabının geliri İTÜ DEFAV'a aktarılıyor.

İLKFER Grup, Gemi Mühendisleri El Kitabı serisinin 9’uncusu olan “Gemilerde kullandığımız suyu ve içme suyumuzu nasıl elde ederiz?”i yayınladı.

Kitabın tüm geliri İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı’na (DEFAV) aktarılarak denizci öğrencilerin eğitimi için kullanılacak.

Müh. İlker Meşe tarafından kaleme alınan kitabın ön sözünde şu ifadeler yer aldı :

“Bu kitabı hazırlarken gemilerimizde kullanma suyu ve içme suyuyla ilgili aklınıza gelebilecek bütün soruların cevaplarını vermeyi amaçladık. Su nedir? İçme suyu ve kullanma suyu nedir? Sudan kaynaklanan hastalıklar nelerdir? Deniz suyu nedir? Eve suyu değerleri nedir? Eva suyu neden içilemez ve bu suyu içilebilecek seviyiye getirmek için neler yapmalıyız?

Hazırlamış olduğumuz bu kitabın içerisinde bu gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Gemide çalıştığımız süre içerisinde içtiğimiz suya veya kullandığımız suya gerekli önemi vermediğimizi biliyorum. Su tedavi programımızda, kazan ve ana makine kullanma sularını anlatırken, hep gemide içme suyunun üretilmesi ve önemini anlatan kitabın hazırlanması gerektiğini düşünüyordum.

Bu nedenle, önelikle gemilerde kullandığımız kullanma suyu ve içme suyunun ne olduğunu bilmemiz gerekiyordu. Bu kitap sayesinde artık bunu yapabilecek ve buna göre talepte bulunabileceksiniz. Böyle bir kitabın varlığının gemilerde çalışan biz denizciler için çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Umuyorum ki biz gemi insanları için içme ve kullanma suyunun önemini anlatan bu kitap, gemilerimizdeki içme suyu kalitesini düzeltmek ve yükseltmek için güzel bir başlangıç olur.

Bu kitabın hazırlanmasındaki yardımları için Uzakyol Vardiya Zabiti Dilara Bekiroğlu Sonar’a (Gv 2014) çok teşekkür ediyorum”

Kitabı almak isteyenlerin İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Sosyal Yardım Vakfı’nın (DEFAV) TR97 0006 2001 0220 0006 2970 22 numaralı IBAN hesabına, miktarını kendilerinin belirleyeceği kadar bağış yapmaları yeterli oluyor.

 


Bunları da beğenebilirsin