Denizcinin anasayfası

İMO 2021’i denizcilere adadı

Uluslararası Denizcilik Organizasyonu (İMO) 2020 yılına damgasını vuran Koronavirüs salgınında, tüm zorluklara rağmen işlerine devam eden denizcileri kilit personel olarak tanımlamıştı.

BM tarafından da kabul edilen kararı, İMO’ya üye 55 devlet ve ortak iyi üye devlet de onaylamıştı. Bu girişime rağmen binlerce denizci, devletler personel değişimine izin vermediği için gemilerinde mahsur kaldı. Ancak durum ne kadar kötü olursa olsun, denizciler işlerini canla başla yapmayı sürdürdü.

2021 Denizciler Yılı

Delmar Safety

İMO son aldığı kararla, 2021 Dünya Denizcilik Teması’nı denizcilere adadı. 16 Şubat’ta Dünya Denizcilik temasını başlatan IMO Genel Sekreteri Kitack Lim, daha fazla Hükümetin mürettebat değişikliği krizini sona erdirmek için adım atması gerektiğini söyledi.

 

Kitack Lim, “Küresel ticareti sürdürmeye devam eden cesur denizcileri desteklemek için hepimiz daha iyisini yapmalıyız. Dünya çapında bir buçuk milyondan fazla denizcinin mesleklerine bağlılığı büyük hayranlığımızı ve minnettarlığımızı hak ediyor” dedi.

Yıl boyunca gündem denizciler

İMO’nun yıl boyunca yapacağı etkinliklerdeki teması, gemilerdeki can güvenliği, denizcilerin refahı ve uygun şekilde eğitilmeleri olacak. Gemiler ve lojistiğin ötesinde insan unsuru ön planda olacak. İMO ayrıca denizcileri tartışmaların merkezine yerleştirmek için, sorunlarını bizzat anlatmalarını sağlayacak. Çeşitli ülkelerden denizciler İMO aracılığıyla seslerini duyuracak.

Eve gitmemize izin verin

İMO’nun farkındalık etkinliğinin ilk misafiri İngiliz Başmühendis Matt Forster oldu. Forster, özellikle mürettebat değişimi krizini aşma yolunun denizcilerin sesinin daha fazla duyurulmasından geçtiğini belirterek, “Biz denizciler dünyanın dört bir yanındaki tedarik zincirlerinin direkleriyiz. İnsanlar farkında olmadığı için ihtiyacımız olan desteği alamıyoruz. İnsanlar günlük yaşamları için ihtiyaç duydukları her şeyi onlara sektörümüzde çalışan erkekler ve kadınların sağladığını bilmeli. Bunlar övgü için değil, sesimizin duyulmasına, eve gitmemize, ailelerimizi görmemize ve sevdiklerimizle birlikte olabilmemize yardımcı olmak için yapılmalı. Ayrıca tedarik zincirinin devam edebilmesi için mürettebat değişimi çok önemli” dedi.

 


Bunları da beğenebilirsin