Denizcinin anasayfası

‘İran gemisi saldırıya uğradı’ iddiası

İran'a ait bir Saviz adlı bir geminin geminin Kızıldeniz'de saldırıya uğradığı ve gemide patlama meydana geldiği ileri sürüldü.

İran’a ait bir geminin Kızıldeniz’de saldırıya uğraması sonucu patlama meydana geldiği ileri sürüldü.
İran’daki Devrim Muhafızlarına yakın yarı resmi Tasnim Haber Ajansı, gemideki patlamanın yapıştırılabilen patlayıcılardan kaynaklı olduğunu savundu.

Haberde, “Saviz” adlı geminin İran’a ait ticari gemilerin emniyetini sağlayan güvenlik güçlerine lojistik destek vermek amacıyla bölgede bulunduğu aktarıldı.

Suudi Arabistan’ın Al Arabiya televizyonu da İran’a ait “Saviz” adlı geminin Kızıldeniz’de saldırıya uğradığını iddia etmişti.

Delmar Safety

İran resmi makamlarından ise henüz konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.
New York Times’a göre, isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan Amerikalı bir yetkili, İsraillilerin İran’ın İsrail gemilerine daha önceki saldırılarına misilleme çağrısında bulunduğunu belirtt. Saldıyıya uğradığı belirtilen geminin hasar gördüğünü söyledi.

Suriye’ye giden İran kargo gemilerine birkaç saldırı oldu. En son 12 Mart 2020’de İranlı bir konteyner gemisi Shahre Kord, Akdeniz’de bir saldırıda hasar gördü.

2020 Şubat ayının sonlarında, MV Helios Ray adlı bir araç taşıyıcı olan İsrail gemisi bir patlama yaşadı. Washington’daki bir ABD savunma yetkilisi, patlamanın su hattının üzerinde, gövdenin her iki yanında delikler bıraktığını söylemişti. Nedeni hemen netleşmedi. İsrail savunma bakanı Benny Gantz, İran’ı patlamayla suçladı.

Bu arada ABD Başkanı Joe Biden’in, dünya devletlerinin İran’la 2015 nükleer anlaşmasına yeniden katılma taahhüdünde bulunmasının ardından meydana gelmesi dikkat çekerken, İran ve ABD Salı günü Viyana’da, anlaşmayı canlandırmanın yolları konusunda dolaylı görüşmeler başlattı. Hem İran hem de ABD görüşmeleri “yapıcı” olarak nitelendirdi.
İsrail, petrol gelirlerinin Orta Doğu’da terörizmi finanse ettiği endişesiyle Suriye’ye giden ve çoğunlukla İran petrolünü taşıyan en az bir düzine gemiyi hedef aldı . İsrail ayrıca Suriye ve Lübnan’a giden birkaç İran silah ve askeri teçhizat konvoyunu hedef aldı.

İsrailli yetkililer, Salı günü İran kargo gemisine düzenlenen saldırı hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak Tasnim’in raporu İran tarafından bir onay görülüyor.


Bunları da beğenebilirsin