Denizcinin anasayfası

İskoçya’daki tersanede rüzgar faciası

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’daki Imperial Tersanesi’nin havuzunda bulunan, Microsoft’un kurucularından Paul Allen’in yatının yan yatması sonucu 25 kişi yaralandı.

 

Bill Gates’le birlikte Microsoft’un kurucularından olan Paul Allen, 2003 yılında yapılan ve su altı arama faaliyetlerinde kullanılan 75 metrelik Seven Petrel isimli yatı 2016 yılında satın aldı. Yat kapsamlı bir tadilattan geçirildikten sonra ismi Petrel olarak değiştirildi. Ancak Paul Allen 2018 yılında hayatını kaybetti ve Petrel’in mülkiyeti ailesine geçti.

 

Delmar Safety

2020’den beri havuzda

Petrel 2020 yılında operasyonel sorunları olduğu gerekçesiyle Edirburgh’daki Imperial Tersanesi’nde kuru havuza alındı ve o tarihten bu yana hiç denize indirilmedi. Yatta büyük bir tadilat çalışması başlatıldı.

 

Rüzgarda devrildi

Edinburgh’u 22 Mart’ta etkisi altına alan şiddetli rüzgar, havuzdaki Petrel’i desteklerinden kurtararak yaklaşık 45 derece yan yatırdı. Bu sırada yatın üzerinde ve alt tarafında çalışan 25 kişi yaralandı. Olay yerine 5 ambulans, bir ambulans helikopter, itfaiye ve polis ekibi gönderildi. İskoçya polisinden yapılan açıklamada, olayda ölen kimsenin bulunmadığı açıklandı.

 


Bunları da beğenebilirsin