Denizcinin anasayfası

İstanbul’da deniz taksi filosu 25 araca ulaştı

İstanbullunun yeni nesil ve çevreci ulaşım aracı deniz taksiler,  yapımı biten 15'ini daha ekleyerek 25 araçlık filoya ulaştı.

İstanbul’da günlük ortalama 3 sefer yapan deniz taksilerden kısa sürede yaklaşık 500 bin gelir elde edildi. İnşası devam edenlerin de denize inmesiyle bu rakam yıllık 59 milyon TL’ye ulaşacak.

Tamamı yerli ve milli olanaklarla üretilen deniz taksiler, güncel piyasa değeri olan 210 milyon TL’nin çok altında, 84 milyon 950 bin TL’lik bir bedelle İstanbul’a kazandırıldı.

İstanbullunun yeni nesil ve çevreci ulaşım aracı deniz taksiler, 10 araçla başladığı seferlerine yapımı biten 15’ini daha ekledi ve 25 araçlık filoya ulaştı. Toplamda 50 adetlik araca sahip olacak deniz taksiler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Şehir Hatları arasında 12 Ağustos 2021 tarihinde sözleşme imzalandı. Sözleşmebedel 84 milyon 950 bin TL olan projenin o dönemki piyasa değerinin 134 milyon TL olduğu belirlendi. İBB, kendi imkanlarıyla aracı üreterek 49 milyon TL tasarruf sağladı. Ayrıca ağırlıklı olarak gençlerin istihdam edildiği deniz taksilerde 176 kişi iş sahibi oldu.

Delmar Safety

500 bin lira gelir

Seferlerine 1 Aralık 2021’de başlayan Deniz Taksiler,günlük ortalama 3 sefer gerçekleştirdi. Bu seferlerden de yaklaşık 500 bin TL ciro elde etti. Yolcu sayısı giderek yaygınlaşan deniz taksi için her bir aracın 12 sefer yapması planlanıyor. Bunun karşılığında da yıllık 59 milyon liralık  gelir öngörülüyor.

8 yeni deniz taksi geliyor

Üretimi tamamlanarak İBB’ye teslim süreci devam eden 8 deniz taksi, çok yakında seferlerine başlıyor. Tersanede denize çıkmak için bekleyen yeni araçlar, seferlerini tamamlayan deniz taksilerle aynı alanda tutuluyor. İlgili sürecin ardından denizlerde yolcu taşımaya başlayacak.


Bunları da beğenebilirsin