Denizcinin anasayfası

İşte gemi ve yat tasarımında dereceye girenler

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği'nin düzenlediği Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması sonuçlandı.

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği’nin her yıl organize ettiği ve bu sene 8’incisi gerçekleştirilen “Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması” sonuçlandı. “25 metre ve üzeri motor yat tasarımı” olarak temanın belirlendiği yarışmanın ödül töreninde üniversiteli tasarımcılar ödüllerine kavuştu.

50 öğrenci 23 projeyle katıldığı yarışmada üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin tasarıma yönelmelerini sağlayarak başarılı tasarımcılar yetiştirmek, tasarımda işlevselliği ön plana çıkararak dünya pazarında rekabet edebilen ürünler ortaya koymak ve öğrencileri üretici firmalar ile buluşturmak hedefleniyor.

Yarışmanın jürisinde Salih Bostancı (Gemi Mühendisleri Odası), Mehmet Aziz Göksel (Maltepe Üniversitesi), Ahmet Dursun Alkan (Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu), Ercan Köse (KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi), İsmail Hakkı Helvacıoğlu (İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği), Ömer Belik (Piri Reis Üniversitesi Mühendislik Fakültesi), Necdet Salgür (Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği), Haluk Suntay (serbest tasarımcı), H. Bülent Şener (serbest tasarımcı), Tanju Kalaycıoğlu (serbest tasarımcı), Yusuf Turhan Soyaslan (Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği), Ercüment Kafalı (Yelkenli Gemide Eğitim Derneği), Mustafa İnsel (akademisyen), Cem Melikoğlu (Türk Loydu) yer aldı. Projeler yaratıcılık derecesi, sektöre katkısı, uygulanabilirlik, fayda maliyet oranı, çevrecilik ve sunumun kalitesi kriterlerine göre değerlendirildi.

Türk tasarımcıları dünyaya kabul ettirmek istiyoruz

Ödül töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cem Seven, birliğin ana misyonundan bahsederek, “Ana misyonumuz Türkiye’nin gemi yat ve hizmetleri sektöründe uluslararası bilinirliğini artırarak markalaşmasını sağlamak ve birlik iştigal sahasına dahil olan ürünlerin ihracat tutarlarını yükseltmektir” dedi.

Bu misyonun tasarım ve inovasyon ile sağlanabileceğine dikkat çeken Seven, “Bizler genelde yabancı müşterilerimizin yabancı tasarımcılara ait tasarımlarını üretiyoruz. Bu durum üretim anlamında ne kadar kabiliyetli olursak olalım, uluslararası bir marka olmamızın önünde bir engel oluşturabilmektedir” şeklinde konuştu.

Seven sözlerine şöyle devam etti: “Türk tersanelerinde Türk tasarımcılar tarafından tasarlanmış özgün işlerin sayısının artmasını ve bunların dünya genelinde kabulünü sağlamak sektörümüzün geleceği için ulaşılması gereken önemli bir hedef konumundadır. İşte tam da bu sebeple, Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışmamızı geleceğin tasarımcılarını yetiştirmek ve öğrencilerimizin tasarım ayağına yönlenmesini sağlamak maksadıyla her yıl farklı konu ve kategorilerle, hemen hiçbir öğrenci tasarım yarışmasında olmayan büyük ödüllerle gerçekleştiriyoruz”

Yarışmanın sekiz yılını değerlendiren Seven, yarışmanın sektör ve öğrenciler tarafından sahiplenildiğine dikkatleri çekti.

Ödül töreni büyük heyecana sahne oldu

Sektörün tüm paydaşlarının bir araya getiren yarışmanın ödül törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkilileri, sektör kurumları ile özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Jürinin değerlendirmesi sonucu birinciliğe Reflex isimli projesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Onur Kiren, ikinciliğe Golden Peregrine isimli projesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri Emre Çıtır-Buğrahan Karapınar, üçüncülüğe Hammer isimli projesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencileri Deniz Madran-Alper Ölmez, Power Of Solar isimli projesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri Hamza Tümer, Abdulsamet Yoldaş ve Harun Yıldırım, Gemi Mühendisleri Özel Ödülü’ne ise Lucy in the Sky isimli projesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri Can Taşkan ve Abdullah Demiryege layık görüldü.

Yarışmada dereceye giren tasarımcılardan birinciye 40 bin TL, ikinciye 20 bin TL, üçüncüye 10 bin TL, Gemi Mühendisleri Özel Ödülü sahibine ise 5 bin TL ödül verildi.

Sunay Akın sahne aldı

Ödül töreninde yazar, şair Sunay Akın sahne alarak, Türk denizciliğini anlattı.


Bunları da beğenebilirsin