Denizcinin anasayfası

ITALIA göreve başladı

Sanmar Tersaneleri ilk kez Denizcilik Dergisi’nin duyurduğu DELİÇAY VI römorkörünün Genova Grubu olan Rimorchiatori Riuniti’ye teslim edildiğini duyurdu.

Römorkörün ismi ‘’ITALIA’ olarak değiştirilirken, 2014 yılında Sanmar Tersaneleri aynı gruba RAmparts 2400SX sınıfı ASD tipi bir römorkör teslim etmiş ve halen Genova limanında hizmet veren gemiye de ‘’TURCHIA’’ adı verilmişti.

70 ton çekme gücü

Kanadalı Robert Allan tarafından TRAktör-Z 2500SX ismi ile dizayn edilen ITALIA azimut traktör tipi römorkör olan ITALIA, 25 metre uzunluğunda ve 12 genişliğinde.

4200kw güç üreten 2 adet 3516C serisi CATERPILLAR ana makine seti ile kombine edilmiş olan bir çift sabit piçli US 255 model Kongsberg (eski Rolls-Royce) pervane ile 70 ton çekme gücüne ulaşabilen “ITALIA” hem Riuniti’nin operasyonel gereksinimleri karşılayacak hem de İtalyan bayrak kurallarına sağlayacak şekilde uyarlandı.

Ortaklığımızı güçlendirecek

Sanmar Tersaneleri Ticari Direktörü Rüçhan Çıvgın, “Bu anlaşma uzun yıllara dayanan başarılı ortaklığımızı daha da güçlendirecek. Traktör tipi römorkörlerimiz manevra kabiliyeti konusunda öylesine üst düzey performansa sahipler ki sadece müşterilerimiz değil, operasyondaki mürettebatımız da bundan fazlasıyla memnun” dedi.

Aramada gemimiz olacak

“Filomuzun armada gemisi olacağına inandığımız bu römorköre bu ismi vermekten dolayı büyük gurur duyuyoruz” diyen Rimorchiatori Riuniti firması Yönetim Kurulu Başkanı Alberto Dellepiane ise, “Sanmar Tersaneleri tarafından bizim için inşa edilen bu römorkör grubumuzun, ASD tipi römorkörlerin marketi henüz domine etmediği 90lı yıllarda olduğu gibi, tekrardan traktör tipi römorkörlere dönüşünün en önemli işareti olmuştur” diye konuştu.

Çiçeği burnunda “ITALIA”nın İtalya’nın Genova limanında hizmet vereceği bildirildi.


Bunları da beğenebilirsin