Denizcinin anasayfası

İTÜ Asteam Sidney’den ödülle döndü

İstanbul Teknik Üniversitesi ITU ASTEAM Otonom Tekne Takımı'nın Uzmar'ın katkılarıyla geliştirdiği BEE-Ast otonom botu Avustralya Sidney’den ödülle döndü.

2022 Robotx Otonom Denizcilik Yarışması’na Türkiye’den katılmaya hak kazanan ilk ve tek üniversite takımı İTÜ Otonom Tekne Takımı (ITUASTeam) Türkiye’ye ödül ile dönmeyi başardı.

11-17 Kasım 2022 tarihleri arasında Sidney Uluslararası Tekne Yarış Merkezi’nde düzenlenen yarışma, ABD merkezli RoboNation tarafından organize edildi. WAM-V isimli araçlarla yapılan yarışmaya, tüm dünyadan katılım gösteriliyor.

Ekibin resmi sosyal medya sayfasından yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:

“7 gün süren yarışmaya, teknemizin ve diğer tüm ekipmanlarımızın yarışmanın beşinci gününün akşamı gelmesine rağmen vazgeçmeyerek son ana kadar mücadele ettik. Bu mücadelemiz sonucunda da ülkemize ödül ile dönmeyi başardık. Süreç boyunca destek veren başta İTÜ rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu olmak üzere, isim sponsorumuz Uzmar, platin sponsorumuz BMA Technology, altın sponsorlarımız Leo Drive ve MSI, diğer sponsorlarımız Erse Kablo, Hisar Elektrik, Ctech, Gemak, Xmar, Smartedu, Energon, Arçelik, Podim, Cihan Gemi, Saygıdeğer 1961 mezunumuz Çelik Arsel ve İTÜ Mezunlar Derneği ve bizi Sydney’de asla yalnız bırakmayan TBN üyelerine, tüm değerli destekçilerimize teşekkürü bir borç biliriz.”


Bunları da beğenebilirsin