Denizcinin anasayfası

İTÜ MTAL Avrupa yolunda

Dünya markası olmayı hedefleyen İTÜ MTAL hedeflerini birer birer gerçekleştirmeye devam ediyor.

Küresel ölçekte dünya markası olmayı hedefleyen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) hedeflerini birer birer gerçekleştirmeye devam ediyor.

İTÜ MTAL’dan yapılan açıklamada, 2021 Erasmus+ çağrı döneminde 6 ülkenin ortaklığında hazırlanan “Electro Technicians For a Green World” isimli projenin, Iceland National Agency tarafından hibe almaya değer görülerek onaylandığı bildirildi.

İTÜ MTAL’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı :

Avrupa birliği, tarafından fonlanacak projemizde İzlanda, İspanya, Macaristan, Hollanda ve Slovenya da proje ortakları arasında yer almaktadır.

Ana teması “akıllı şehirler” olan projemiz 2 yıl süreli olup 6 ülkeden toplam 120 öğrenci ve 30 öğretmenin katılımı şekilde planlanmıştır.

2 yıl süresince proje toplantıları, ortak ülkeleri ziyaret şeklinde olacak . Elektrik-Elektronik atölyelerinde 5 mini proje takımı oluşturularak, her ülkeden 1 öğrenci takımlara eklenerek 6 ülkeden gelen öğrencilerle karma takımlar oluşturulacak.

Takımlar kendilerine verilen Elektrik-Elektronik malzemelerle 5 gün içinde akıllı şehirler için ürünler geliştirerek projenin son günü sunumlarını yapacaktır. Aynı esnada ortak ülkelerden gelen öğretmenler de proje takımlarına rehberlik edecekler.

Öğrenci faaliyetleri devam ederken farklı bir salonda da 5 gün boyunca proje ortağı ülkelerin mesleki eğitim sistemleri hakkında seminerler düzenlenerek ülkeler arası karşılaştırmalar yapılacak ve 2 yılın sonunda karşılaştırmalı mesleki eğitim kitapçığı hazırlanarak dijital ortamda ücretsiz, bütün herkesin kullanımına sunulacaktır.

İTÜ MTAL olarak okulumuza ve ülkemize çok büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz projede öğrencilerimizin İngilizce konuşma ve sunum yeteneklerinin gelişimi, takım içinde çalışma kültürünü kazanma, farklı bir ülkeyi ziyaret etme, farklı bir toplumdan arkadaşlıklar edinme, hitabet, yönetim, sorumluluk, risk alma, uluslararası bir ortamda ülkesini temsil etme gibi birçok konuda kazanımlar elde etmesi planlanmıştır.

Tübitak, E-Twinnig, Harezmi, Nasreddin Hoca, Öğreterek Öğreniyorum, Ahilik Takım çalışmalarının yanına Erasmus projelerini ekleyerek büyük bir başarıya imza atmanın mutluluğu içindeyiz. Açılışının ardından 3. yılında İTÜ MTAL bu tarz projeler yapmaya devam edecektir.

2021 Erasmus+ çağrı döneminde “Artırılmış Gerçeklik” temalı yine Avrupa Birliği’ne yapmış olduğumuz diğer projemizin sonuçlanmasını da merakla beklemekteyiz.

Bu çalışmalarda İTÜ MTAL’ye katkılarını esirgemeyen Milli eğitim Bakanlığımızın bütün kademelerine, İstanbul Teknik Üniversitesine,, sanayi odalarına, sponsor firmalarımıza, medyaya, velilerimize, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.


Bunları da beğenebilirsin