Denizcinin anasayfası

İTÜ MTAL’da 20 projeli TÜBİTAK fuarı

İTÜ MTAL öğrencilerinin TÜBİTAK desteğiyle hazırladığı 20 projelik TÜBİTAK Bilim Fuarı Ortaköy’deki okul bahçesinde başladı.

TÜBİTAK 2013 yılından bu yana ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin bilimsel çalışmalarını destekliyor. TÜBİTAK’ın Bilim Fuarları Destekleme Programı çocukların soru ve sorunlara çözüm bulma yoluyla bilimsel süreç becerilerinin kazandırılmasına katlı sağlıyor, farklı bilişsel, duyuşsal ve psikomotor seviyedeki her öğrenciye proje hazırlama fırsatı sunuyor. Projede bilimsel araştırma yöntem ve tekniklerinin, raporlamanın ve sunum becerilerinin öğrencilere kazandırılması; öğrencilere takım çalışması içerisinde proje hazırlama konusunda yeni ortam ve olanakların sağlanmasını amaçlanıyor.

İTÜ MTAL’dan 20 proje

Delmar Safety

2018-2019 eğitim-öğretim yılında faaliyetlerine başlayan İTÜ MTAL, bu yıl 7 inceleme, 7 araştırma, 6 da tasarım projesini TÜBİTAK desteğiyle hayata geçirdi. 12 öğretmenin danışmanlık ettiği 60 öğrenci, biyoçeşitlilik, doğal afetler ve afet yönetimi, göç ve uyum, sağlıklı beslenme, ekolojik denge ve bilim tarihi temalarında hazırladıkları inceleme türündeki projelerde, merak ettikleri bir konuyla ilgili daha önceden üretilmiş olan bilgileri kapsamlı bir şekilde inceleyip konuya ilişkin genel bulgular ortaya koydu. Bununla birlikte tarım teknolojileri ve seracılık, dijital dönüşüm kültürel miras, sağlıklı beslenme ve değerler eğitimi alanlarında araştırma projesi yapan öğrenciler, farklı alanlardaki problemlerin çözümüne yönelik hipotezler ortaya koyup test ettikleri ve elde ettikleri bulguları yorumladı. Öğrenciler tasarım türündeki projelerde ise robotik ve kodlama, yenilenebilir enerji, doğal afetler ve afet yönetimi ve kültürel miras alanlarında günlük hayatlarında karşılaştıkları bir problemi çözecek ya da bir işi daha iyi yapacak bir model / araç geliştirip test ettiler.

 

Bilime meraklı öğrencileri bekliyoruz

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın 8-9 Haziran’da ziyaret edilebileceğini söyleyen İTÜ MTAL’ın proje yürütücüsü ve Matematik Öğretmeni Funda Yeşil, “Böyle bir çalışmanın içinde olmanın, öğrencilerin bir soruna çözüm üretirken bilimsel araştırma yöntem ve tekniklerini öğrenmesine, raporlama ve sunum becerisi kazanmasına çok katkı sağladığını söyleyebilirim. 12 Danışman öğretmen ve 60 öğrenciyle pandemiye rağmen okulumuzun desteğiyle yürüttüğümüz proje çalışmlarında emeği geçen herkese teşekkkür ederim. Fuarımıza herkesi özellikle de LGS’ye giren ve lise tercihi yapacak olan bilimsel araştırmaya ve sorunları projeye dönüştürmeye meraklı tüm öğrencilerimizi bekliyoruz” dedi.


DM Group
Bunları da beğenebilirsin