Denizcinin anasayfası

İYK’dan 70. Kuruluş yıldönümü balosu

Atatürk’ün Fenerbahçe’de işaret ettiği yerde 1952 yılında kurulan İstanbul Yelken Kulübü, 70’inci yıldönümünü bir balo ile kutladı.

Yelkene gönül veren dört sporcu, İnşaat Mühendisi Burhan Kunt, Tüccar Behzat Baydar, Eczacı Şeref Birgen ve Deniz İnşa Mühendisi Harun Ulman tarafından Fenerbahçe Burnu’nda ve Atatürk’ün işaret ettiği yerde 2 Şubat 1952 tarihinde kurulan İstanbul Yelken Kulübü, 70’inci yıl buluşmasında görkemli bir baloya ev sahipliği yaptı.

Türk Sail’in haberine göre kulübün eski ve yeni üyelerinin yanı sıra Marmara Yelken Kulübü Başkanı Sedat Soybay’ın da katıldığı “70. Yıl Balosu”na Türk Pop Müziği sanatçısı Erol Evgin de renk kattı ve konuklara unutulmaz bir gece yaşatırken aynı zamanda estirdiği nostalji rüzgarı ile onları geçmiş yıllara taşıdı.

Konserinden önce, “Eski bir İYK’lı olduğuna”, kulübün eski üyelerden biri olduğuna vurgu yapan Evgin, 60’lı yılların sonundan başlayarak birkaç yıl İstanbul Yelken Kulübü’nde müzik yaptığını aktararak, “O yıllar öğrenciydik hepimiz. Orkestralarımız vardı. Hafta sonları Melih Kibar’ın piyanosu eşliğinde önce Yarasalar grubu, daha sonra Moda 5 Orkestrası ile çalıştım” dedi.
Sözlerini, “Üyesi olmaktan gurur duyduğum İstanbul Yelken Kulübü’nün 70’inci yılını en içten dileklerimle kutluyor, nice 70 yıllar diliyorum” diyerek tamamlayan Erol Evgin, ardından birlikte müzik yaptıkları Moda 5 Orkestrası’nın piyanisti Şara Papazyan’ın da Kanada’dan geldiğini ve baloda konuğu olduğunu söyleyince salondan büyük alkış aldı.

Delmar Safety

‘Bu çatı altında birlikte büyüdük’

Sunuculuğunu Viskomodor Koru Sarıkaya’nın üstlendiği gecede kürsüye gelerek geçmişi yad eden bir diğer isim de İYK’nın Genel Sekreteri Billur Arıkan oldu.

Kulübün kurucularını ve kuruluş aşamasında onları var güçleri ile destekleyen müteşebbis heyetini sevgi ve saygıyla anan Arıkan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler yuvamız olarak gördüğümüz bu kulüpte, gönülden bağlı olduğumuz yelken sporunu ve Türk yelkenciliğini siz değerli üyelerimizin de katkılarıyla daha ileriye taşımaya devam etmekteyiz.

Tıpkı 70 yıldır bu kulüpteki büyüklerimizin yaptığı ve bizden sonra gelecek kardeşlerimizin de yapacağı gibi.
Bu çatı altında, yelken öğrendik, yarıştık, mücadele ettik, büyüdük, sevindik, üzüldük, eğlendik… Kulübümüzün tarihini oluşturan anları birlikte yaşadık, yaşattık, yaşatmaya da devam edeceğiz.”

70. Yıl Balosu için hazırlanan 3 dakikalık barkovizyon gösterisi de İstanbul Yelken Kulübü’nün tarihinden anlamlı bir özeti yansıttığı konuklarına duygu yüklü anlar yaşattı.

Trio müzik ile başlayan ve Giselle Tavilson’un keman performansı ile devam eden gecede sahne alan Erol Evgin’e konserinden sonra Komodor Yavuz Dinar tarafından İYK’daki maket atölyesinde el işçiliği ile üretilen bir anı objesi hediye edildi.


Bunları da beğenebilirsin