Denizcinin anasayfası

İzmir sahillerinde deniz marulları temizliyor

İzmir Körfezi’nde mevsimsel koşullar nedeniyle oluşan deniz marulları İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından temizleniyor

Son yıllarda İzmir Körfezi’nde görülmeye başlayan deniz marulları, Bostanlı sahilinde yeniden ortaya çıktı.
Son yıllarda İzmir Körfezi’nde görülmeye başlayan deniz marulları, Bostanlı sahilinde yeniden ortaya çıktı. Kirlilik sebebiyle sorunun kronikleştiğini ifade eden iklimbilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, “Bu, körfez tamamen kirli demek. Bu kirlilik devam ettiği sürece her yıl Mart sonu Nisan başı ve Ekim sonu Kasım başı deniz marulu oluşur hale geldi. Bunun anlamı, körfez çok ciddi olarak rahatsız” dedi.

İzmir Körfezi’nin yaydığı kötü koku nedeniyle son yıllardaki istenmeyen misafiri olan deniz marulu, yeniden kendini gösterdi. Bostanlı sahilini kaplamaya başlayan deniz marulları zaman zaman kötü bir kokuya da neden olurken, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, körfezdeki kirlilik nedeniyle deniz marulu oluşumunun kronik bir hal aldığını söyledi.

İzmir Körfezi’nin 2002’den sonra biraz toparlandığını ifade eden Prof. Dr. Yaşar, “Fakat 2005’ten sonra tekrar geriye dönüş başladı. Son 7-8 yıldan beri ise bu sorun kronikleşti. Bu, körfez tamamen kirli demek. Bu kirlilik devam ettiği sürece her yıl Mart sonu Nisan başı ve Ekim sonu Kasım başı deniz marulu oluşur hale geldi. Bunun anlamı, körfez çok ciddi olarak rahatsız. Bunun çok ciddi nedenleri var. Örneğin, derelerin altı betonlandı, Çiğli Arıtma Tesisinde sorunlar olduğunu biliyoruz” dedi.
Son yılların en kurak döneminin yaşandığına da dikkat çeken Yaşar, “Yağmur yağmadığı için denizdeki su da yenilenmiyor. Bu da bir neden” dedi.

Körfez’de oluşan deniz marulları temizleniyor

Öte yandan İzmir Körfezi’nde mevsimsel koşullar nedeniyle oluşan deniz marulları İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından temizleniyor. Marulların çürüyerek kokuya neden olmaması için ekipler hem karadan hem denizden çalışma yürütüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri mevsimsel koşullar nedeniyle oluşan deniz marullarına (ulva) karşı teyakkuzda. Bostanlı sahilinde görülen deniz marullarının çürüyerek kokuya neden olmaması için ekipler karadan ve denizden yoğun mesaisiyle bölgeyi temizliyor.

İZSU’dan verilen bilgiye göre sonbahar aylarının yağışsız ve ılık geçmesi nedeniyle sıcaklığı azalmayan deniz suyunda deniz marulları bu yıl, geçen yıllara oranla daha fazla görüldü. Ancak deniz marullarının sıcaklığın düşmesi ve yağışların başlamasıyla azalacağı açıklandı.

Ekiplerin deniz marulu temizliği 30 Eylül’den beri aralıksız sürüyor. 


Bunları da beğenebilirsin