Denizcinin anasayfası

İzmir’in yeni arabalı feribotu suya indirildi

Çeliktrans tarafından inşa edilen iki arabalı feribottan ilki denizle buluştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi deniz ulaşımının geliştirilmesi hedefi kapsamında mevcut filoyu genişletiyor. Bu yıl içinde hizmete alınacak ve Çeliktrans Denizcilik tarafından inşa edilen arabalı feribotlardan ilki Tuzla’da törenle denize indirildi.

322 yolcu, 51 araç, 18 bisiklet ve 10 motosiklet kapasitesine sahip yeni geminin donatım işlemleri deniz üzerinde tamamlanacak ve İzmir’e gönderilecek. Yeni arabalı feribot Mayıs ayında İzmir’de Üçkuyular Bostanlı arasında sefer yapacak. Saatte yaklaşık 22 kilometre (12 knot) hız yapabilen geminin ikincisinin de Kasım ayında İzmir Körfezi’yle tanışması bekleniyor.

Üç yılda sekiz gemi alınacak

Arabalı feribotun denize indirilme töreninde bir konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımdaki yaklaşımının, raylı sistemin geliştirilmesi, toplu ulaşımın artırılması ve karbon emisyonunun azaltılması üzerine kurulduğuna dikkat çekti. “Hükümet desteği olmadan yaptığımız ve yapmaya çalıştığımız metrolar da bu üç amaca ulaşma konusundaki kararlılığımızın göstergesi. Deniz filomuzda 16 yolcu gemisi, üç arabalı vapur var. Bu yıl hizmete alınacak iki yeni arabalı vapurla şehir içinde deniz ulaşımının payını artırma hedefimize daha da yaklaşacağız” diyen Buğra Gökçe, geminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Tuzla’daki Çeliktrans’a ait tersanede düzenlenen törene İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, Ulaşım Daire Başkanı Mert Yaygel, Çeliktrans Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ötkür ve ilgili bürokratlar katıldı.

Geminin adını İzmirliler verecek

Adı İzmirlilerin sosyal medya üzerinden katılacağı bir anketle belirlenecek gemi, kurdele kesiminden sonra işçilerin alkışları ve İzmir Marşı’yla suya indirildi. 2021 ve 2022 yıllarında filosuna altı gemi daha katmayı planlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl hizmete alınacak iki feribotla birlikte 2023’e kadar filosuna sekiz yeni gemi eklemeyi stratejik planına dahil etti.

Arabalı feribotun teknik özellikleri

En: 15,2 m
Boy: 74 m
Ağırlık: bin 323 ton
Yolcu : 322
Araç : 51 araç, 18 bisiklet ve 10 motosiklet
Güç: 2 x1000 beygir gücü
Hız: 12 knot

İZDENİZ’in mevcut filosu

Yolcu gemileri :

1. Çakabey
2. Dokuz Eylül
3. 1881 Atatürk
4. Soma 301
5. Dario Moreno
6. Attila İlhan
7. Foça
8. Cengiz Kocatoros
9. Gürsel Aksel
10. Sait Altınordu
11. Vahap Özaltay
12. Metin Oktay
13. Gezi
14. İhsan Alyanak
15. Prof. Dr. Aziz Sancar
16. Bergama (Nostalji Vapuru)

Arabalı feribotlar :

1. Hasan Tahsin
2. Ahmet Piriştina
3. Kubilay


Bunları da beğenebilirsin