Denizcinin anasayfası

JEMS, ESCI’ya girdi

TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası tarafından yayınlanan Journal of ETA Maritime Science (JEMS) Dergisi, Clarivate Analytics tarafından yayımlanan “Web of Science (WOS)” kapsamındaki bilimsel atıf indeksi olan Emerging Sources Citation Index (ESCI)’de yer almaya hak kazandı.

Üç yıldır izleniyordu

Üç yıldan beri Clarivate Analytics’in izlemesinde olan JEMS, 2020 Temmuz ayında yapılan editör değerlendirmelerinden de başarılı bulunarak ESCI kapsamına girmeye hak kazandı.

Delmar Safety

JEMS’in Web of Science ESCI bilimsel atıf indeksine girmesi, kuruluşunun 60. yılını kutlayan TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri tarafından sevinçle karşılandı

Dünyadaki en prestijli akademik dergilerin atıf indeksi olan WOS kapsamında 25 bine yakın akademik yayın bulunurken, bu dergiler, yüksek düzeylerde editöryal titizliği olan ve en iyi uygulama gösteren dergileri arasından seçilerek “Core Collection” adı altında listeleniyor.

Dünya üzerinde denizcilik biliminin sosyal ve fen bilimleri alanında toplam 45 adet dergi WOS kapsamında iken bunlardan Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği (Marine Engineering) alanında yayın yapan dergi sayısı JEMS’in de dahil olmasıyla birlikte 16’ya ulaştı. WOS kapsamında Türkiye’de yayın yapan dergi sayısının ise sadece  294 olduğu belirtilirken, bu yayınlardan sadece 12’si mühendislik alanında yayın yapıyor. JEMS dergisi de artık bu listede yer alıyor.

2013 yılında akademik yayın hayatına başlayan JEMS, ilk olarak 2014 yılında DOAJ indeksine girerek kalitesini ispat ederken, 2015 yılında ise “Index Copernicus” atıf indeksine girdi. Aynı yıl, TÜBİTAK TR indekslerine girmeye hak kazanan JEMS’in kısa özgeçmişinin arkasında önemli bir takım bulunuyor.

Ekip, karşılıksız, büyük özverilerle dünyanın dört bir köşesinde çalışan farklı milliyetlerden ve alanlarında çok yetkin akademisyenlerden oluşurken, editör kurulunun mutfak takımı ise bu süreçte en büyük yükü çeken, çekirdek grup olarak dikkat çekiyor.

GEMİMO’da yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı :

“Türkiye’deki denizcilik üniversitelerinin özverili akademisyenlerinden oluşan bu çekirdek grup JEMS’i yılda 4 defa yayına hazırlıyor.  Ayrıca kendi değerli araştırmalarını JEMS’te paylaşarak, derginin entelektüel sermayesini oluşturan değerli “yazarlarımızın” ve büyük titizlikle her bir makaleyi inceleyerek yapıcı ve geliştirici eleştirileri ile karşılıksız olarak büyük özveri ile çalışan “hakemlerimizin” bu başarılardaki payları çok büyüktür.

JEMS çok kısa bir zamanda birçok uluslararası bilim adamının denizcilik konularında yapmış olduğu kaliteli araştırmalarını yayınlayabileceği bir platform haline gelmiştir. Bu tescillenmiş uluslararası başarı JEMS’i Türkiye’nin denizcilik araştırmaları konusundaki uluslararası markası haline getirmiştir. JEMS’in vizyonu, akademik yayınların en üst ligi olan WOS’da rekabet ettiği dergiler arasında en üst Q1 seviyesine ulaşmaktır.

Dergiye jemsjournal.org bağlantısından ulaşılabiliyor.

 


Bunları da beğenebilirsin