Denizcinin anasayfası

Kadın astsubayların 8 Mart mesajı

Kadın Jandarmalardan ortak ses : "“Her kadın güçlüdür"

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, kadın jandarma komandoların muhteşem bir gösterisine sahne oldu.

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı’na bağlı 4 kadın halatlarla 65 metre yükseklikteki köprüden silah donanımlarıyla indi. Kadın jandarma komandolar nefes kesen gösterilerini katledilen Özgecan Aslan ve Aybüke Ölmez’e ithaf etti.

Türk Silahlı Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK), hem 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü hem de jandarma teşkilatının kuruluşunun 180. yılı nedeniyle nefes kesen bir gösteri yaptı. JÖAK’da görevli kadın astsubaylar Üstçavuş Süheyla Acar, Üstçavuş Songül Karapınar, üstçavuş Ayşe Karakaş ve Kıdemli Çavuş Duygu Örkmez 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden tam silah donanımlı olarak iniş yaptı. İstanbul’un iki yakasını birbirine bağlayan köprüye asılan 8 Mart temalı pankartın yanından denize inen kadın astsubaylar, Sahil Güvenlik Komutanlığı botları tarafından karaya çıkartıldı. Dağcılık ve silah donanımlarıyla dikkat çeken kadın astsubayları sahilde meslektaşları ve şehit anneleri karanfillerle karşılandı.

Delmar Safety

“Her kadın bir bireydir”

Jandarma Kıdemli Çavuş Duygu Örkmez, “Kadınların gücünü göstermek için bu programı gerçekleştirdik. Her kadın ayrı ayrı bir bireydir. Kadınlara saygı göstermek zorundayız. Kadına yönelik şiddete karşı bir mesaj vermek ve akla gelen ilk isim Özgecan Aslan başta olmak üzere tüm şiddet mağdurlarını anıyoruz” dedi. Üstçavuş Songül Karapınar ise “Kadın mutlu olursa çocukları mutlu olur. O çocuklar büyüyünce yetişkinler de mutlu olur. Eşi de, annesi de, babası da mutlu olur. Tüm dünya mutlu olur. Biz burada kadının gücünü göstermek istedik. Kadın güçlü olurca toplum güçlü olur” dedi. Jandarma Üstçavuş Süheyla Acar ise, “Eğitimimizi 90 metrelerde yaptığımız için hiç korkmadık, hatta manzaranın keyfini çıkardık. Bir anne ve bir jandarma olmaktan ve 8 Mart’ta bu etkinliği yapmaktan gurur duyuyorum.” Dedi. JÖAK Komutan Yardımcısı Jandarma Albay Durali Ceylan ise, “ İstiklal Harbinde Nene Hatunlar, Halide Edip Adıvarlar, Halime Çavuşlar ve niceleri kahramanlıklarıyla destan yazmışlardır. Ama şehit öğretmen Aybüke Ölmez ve Özgecan Aslan gibi isimlerde unutulmamalıdır” dedi.

Şehit anneleri çok duygulandı

1993 yılında oğlu Mustafa Güngören’i Şırnak’ta şehit veren anne Nadide Güngören gösteriyi izlerken duygulandı. Nadide Güngören “Çok duygulandım. Kızlarımız köprüden aşağıya inerken çok heyecanlandım. Ben oğlumu şehit verdim. Ama onlarca yeni kınlarım ve oğullarım oldu” dedi.1990 yılında oğlu Mustafa Bingöl’ü şehit veren Sevdiye Bingöl ise, “Gururum büyük. Binlerce evladım olduğunu bir kez daha anladım” diye konuştu. Daha sonra Ortaköy meydanında jandarma personelinin operasyonlarda kullandığı silah ve araçlar tanıtıldı.


Bunları da beğenebilirsin